Angiotensin IItip1 reseptörü DNA'sının restriksiyon enzimleri ile haritalanması
  1. Tez No: 68845
  2. Yazar: HÜSEYİN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLBİN SUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Ang II, periferal renin angiotensin sisteminin (R.A.S) aktif oktapepticii olup; kan basıncı ayarlanmasında, vücuttaki su ve tuz metabolizmasında etkilidir. Beyinde ise otokrin olarak R.A.S. sisteminin varlığı gösterilmiş olup (32) etkisinide beyinin belirli bölgelerine yerleşmiş özel reseptörlerle gösterdiği ispatlanmıştır (33). Ang II reseptörleri, AT 1 ve AT 2 olarak sınıflandırılmıştır (9). AT l'in Ang H'nin bütün faaliyetlerini göstermede etkili reseptör tipi olduğu kabul edilir. Yapılan bu çalışmada kullanılan materyal ise Dr. Akbaşak'ın çalışmalarından elde edilen Ang II reseptörü ATlX'in rekombinant klonlandır. Şöyleki, beyin Ang II reseptörünü kodlayan bölgesini taşıyan pGEM 7Zf(-) plasmid vektörüne klonlanmış olan P-15 rekombinant klonuna benzeyen Ang II tip 1 reseptör cDNA klonlan ve periferik Ang E tip 1 reseptör cDNA klonu P-59'dan farklı Ang II tip 1 reseptör cDNA klonlan tespit edildi. Bu klonlardan Ang II tip 1 reseptörlerinden beyin'e özgün olan yeni bir tipi AT 1 X olarak isimlendirilmiştir ( Dr. Akbaşak tarafından). Özgün AT 1 X beyin reseptör sekansları içermekte olan P-15 rekombinant klonun sekans analizi ile farklılığı aynı yönterrier ile elde edilen fakat periferik Ang II AT 1 A reseptör sekansı taşıyan P-59 rekombinant klomından farklıdır. Bu çalışmada, P-15 rekombinant klonun özelliklerini taşıyan fakat bütün Ang II tip 1 reseptör cDNA'sını kodlayan kontrol bölgelerini içeren sıçan hipotalamik cDNA kütphanesinde izole edilen 8 tam boy 3.2 kb'lık rekombinant klonu restriksiyon enzimleri ile analiz edilmiştir. İçlerinden 46- A ve 51- A klonlarının Ang II tip 1 beyine özgün AT1X sekanslarını kodlayan ve kontrol bölgelerini içeren klon olduğu saptanmıştır. Sekans analizi ile bu bulgu kontrol edilecektir.
Özet (Çeviri)
Ang II, peripheral renin angiotensin (R.A.S) is system's octapeptid; at adjusting blood pressure and it is effected at metabolism water and salt in body. In brain as otocrine there is existance of system showed (32).It had been proved that in some parts of brain showed receptors settled (33). Ang II receptors are classified as AT 1 and AT 2. AT 1 is accepted to show effective activities receptor. The material used at this study is Dr. Akbaşak's study resuylts and derived Ang II receptors and AT 1 x's recombinant clons. Let's say brain Ang n receptors coded pG&H7"|f(-) plasmid vectors clonned P- 15 recombinant and looks like Ang II type 1 receptor cDNA clons and peripheric Ang II type 1 and receptor cDNA clon different from P-59 Ang II type receptor cDNA clons were cleared.From there clons Ang II type 1 receptors which belong to the brain a new type is called AT 1 x (by Dr.Akbaşak). AT 1 x brain receptor which is got frcm the same way but peripheric Ang II AT 1 A receptor which carries P-59 recombinant clons. At this study P-15 recombinant which carries clons specialities Ang II type 1 receptor cDNA and coded control areas rat hypothalamic cDNA isolated 8 full size 3.2 kb recombinant clon restriction enzyms and there are analised. Through them 46-A and 51-A clons ANG II type 1 belong to the brain AT lx secans and coded and contain control area are proved. With secans analysis and finding will be controlled.