Total diz protezi ameliyatı öncesi sanal gerçeklik uygulamasının ağrı, kaygı ve yaşam bulgularına etkisi
The effect of virtual reality application on pain, anxiety and vital signs before the total knee arthroplasty surgery
- Tez No: 688451
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR SARITAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Total diz protezi ameliyatı öncesi sanal gerçeklik uygulamasının ağrı, kaygı ve yaşam bulgularına etkisini saptamak amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Bu araştırma randomize kontrollü olacak şekilde yapıldı. Araştırmanın evrenini Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi (MEAH) Ortopedi ve Travmatoloji Servisinde Total Diz Protezi ameliyatı olacak hastalar oluşturdu. Örneklemi güç analizi neticesinde 102 hasta olarak belirlendi. Araştırma 65 deney, 65 kontrol grubu olmak üzere 130 hasta olacak şekilde oluşturuldu. Veriler Haziran 2020 – Ağustos 2021 tarihleri arasında Hasta Tanıtım Formu, Sayısal Ağrı Ölçeği, Fizyolojik Parametre Takip Formu ve Durumluk Kaygı ölçeği kullanılarak toplandı. Deney grubunu oluşturan hastalara sanal gerçeklik gözlüğü aracılığıyla daha önceden hazırlanan ve 20 dakika süren bir video izletildi. Verilerin değerlendirilmesinde Kolmogorov Smimov, Two paired samples t testi, t testi, Anova ve mixed Anova testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to determine the effect of virtual reality application on pain, anxiety and vital signs before Total Knee Arthroplasty surgery. Material and Method: The study was conducted in a randomized controlled manner. The population of this study of patients who will undergo Total Knee Arthroplasty surgery in Malatya Training and Research Hospital (MEAH) Orthopedics and Traumatology Service. The sample was determined as 102 patients as a result of power analysis. The study consisted of 130 patients, 65 of which were in the experimental group and 65 of which in the control group. Data were collected between June 2020 and August 2021 using the Patient Description Form, Numerical Pain Scale, Physiological Parameter Follow-up Form, and State Anxiety Scale. The patients in the experimental group were shown a pre-prepared video lasting 20 minutes through virtual reality glasses. Kolmogorov Smimov, two paired samples t testi, t test and Anova, mixed anaova tests were used to evaluate the data.