Miyofasiyal ağrı sendromlu hastalarda servikal mobilizasyonun etkinliği
Effectiveness of cervical mobilization in patients with myofacial pain syndrome
  1. Tez No: 688479
  2. Yazar: SEDA KÜÇÜKİSLAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR SARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tezin amacı miyofasiyal ağrı sendromlu hastalarda servikal mobilizasyonun etkinliğini incelemektir. Çalışmaya katılan üst trapez miyofasiyal ağrı sendromu tanılı 52 kadın olgu, randomize olarak mobilizasyon (n=26) ve kontrol grubu (n=26) olmak üzere ikiye ayrıldı. Her iki gruba ev egzersiz programı verilirken, mobilizasyon grubuna ek olarak 3 hafta boyunca haftada 1 kez mobilizasyon teknikleri uygulandı. Her iki grup tedavi öncesinde, tedavi sonrasında ve tedavi bitiminden bir ay sonra vizüel anolog skalası (VAS), gonyometre ile ölçülen eklem hareket açıklığı (EHA) değerleri, boyun özürlülük sorgulama anketi, beck depresyon ölçeği, mcgill-melzack ağrı anketi ve sf-36 yaşam kalitesi ölçeği ile değerlendirildi. Beck depresyon ölçeği, boyun özürlülük sorgulama anketi ve mcgill-melzack ağrı anketi skorları için gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır (p0.05), 2. ve 3. ölçümlerde mobilizasyon grubu bir parametrede, kontrol grubuna göre daha yüksek değerlere sahiptir. SF-36 ölçeği için 1. ve 2. ölçümlerde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmazken (p>0.05), 3.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis was to examine the effectiveness of cervical mobilization in patients with myofascial pain syndrome. Fifty-two female patients with upper trapezius myofascial pain syndrome included in the study were randomly divided into two groups as mobilization (n = 26) and control group (n = 26). While home exercise programs were given to both groups, mobilization techniques were applied once a week for 3 weeks in addition to the mobilization group. Visual analogue scale (VAS), range of motion (ROM) measured by goniometer, neck disability questionnaire, beck depression scale, mcgill-melzack pain questionnaire, and sf-36 It was evaluated with the quality of life scale. There was no statistically significant difference between the groups for beck depression scale, neck disability questionnaire and mcgill-melzack pain questionnaire scores (p 0.05), while the mobilization group had higher values in one parameter than the control group in the 2nd and 3rd measurements.