Miyofasiyal ağrı sendromlu hastalarda farklı fizik tedavi uygulamalarının etkisi
Different physiotherapy applications effects on patients with myofascial pain syndrome
- Tez No: 266785
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR TUNCA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma Miyofasiyal ağrı sendromlu hastalarda farklı fizik tedavi yöntemlerinin ağrı şiddeti, depresyon düzeyleri, psikolojik semptomlar ve hastaların yetersizlikleri, yaşam kalitesi üzerine etkisini karşılaştırmak amacıyla planlandı. Araştırmaya alınan hastalar üç gruba ayrıldı. 1. grup (tedavi grubu, n=20) hotpack ve ultrason uygulamasını takiben egzersiz yöntemleri ile, 2. grup (egzersiz grubu, n=20) yalnızca egzersiz yöntemi ile tedavi edildi. 3. gruba (kontrol grubu, n=20) herhangi bir tedavi yöntemi uygulanmadı. 1. ve 2. gruba, 2 hafta süre ile haftada 5 seans olmak üzere toplam 10 seans tedavi uygulandı. 3. gruba herhangi bir müdahale yapılmadan 15 gün boyunca bekletildi. Tedavi ve egzersiz alan gruplarda tedavi öncesi ve tedavi sonrasında, kontrol grubunda ise 15 günlük bekleme süresi öncesi ve sonrasında olmak üzere 2 değerlendirme yapıldı. Bu değerlendirmeler olguların hikayesi, otonomik sorunlar ve MAS'a eşlik eden diğer semptomlar, ağrı, konnektif doku mobilitesinin, eklem hareket açıklığı, postür analizi, günlük yaşam aktivite limitasyonu, ruhsal durum ve yaşam kalitesiden oluşmaktaydı. Çalışmamız sonucunda cinsiyet, medeni durum, mesleki durum, çalışma durumu, aylık gelir durumu, düzenli spor alışkanlığı, yaş, BKI, eğitim süresi, ağrı şikayet süresi açısından gruplar arasında fark bulunmadı (p>0.05). Tedavi grubunun sağ/sol alt anterior servikal, sağ/sol trapez, sağ/sol supraspinatus ağrı eşiği ölçümü kontrol grubuna göre farklılık gösterdi (p0.05).Çalışma sonucunda egzersiz programı ile beraber uygulanan elektroterapi yaklaşımlarının tedavinin ağrı şiddeti ve niteliğinde, konnektif doku hassasiyeti ve gerginliği üzerinde azalma ve iyileşmeye katkısı olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to research the effects of different physiotherapy applications on quality of life, depression and pain intensity of patients who has cervical myofascial pain syndrome. Three groups included in this study. The first group (treatment group, n=20) was treated with hotpack, ultrason and exercise approaches, the second group (exercise group, n=20) was treated with exercise. The third group (control group, n=20) was given no treatment. The first and the second groups treatment period were two weeks with five sessions per week, in a total ten treatment sessions. The third group was rested during fifteen days without any treatment. Treatment and exercise groups were evaluated before the treatment and after the treatment. Control group was evaluated two times, before rest and after fifteen days resting time. Evaluation of patients with this story, autonomic problems and MAS accompanying other symptoms, pain, connective tissue mobility, range of motion, postural analysis, activities of daily living limitations, mental health status and quality of life. There are no significantly difference in sex, martial status, professional status, working status, montly ıncome status, regular exercise status, other health problems, age, body mass index, education time and pain duration (p>0.05).