Doğal alçı taşından kalsiyum sülfat-alfa-hemihidrat üretimi
Production of calcium sulphate - a - hemihydrate from natural gypsum
  1. Tez No: 68850
  2. Yazar: ÇETİN AKALIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET GÜRGEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET DOĞAL ALÇI TAŞINDAN KALSİYUM SÜLFAT - a - HEMIHIDRAT ÜRETİMİ Bu çalışmada, alçı taşından sülfat asitli ortamdan su vermeyle kalsiyum sülfat - a- hemihidrat üretilmiştir. Asit derişimi arttıkça alçı taşının suyunu verme süresinin kısaldığı, buna karşın hemihidrata dönüşme sıcaklığının yükseldiği gözlenmiştir. Değişik kristal düzeltici kullanımının alçı taşının su vermesi üzerine pek etkisi olmadığı görülmüştür. Karıştırma hızının su verme süresi üzerine etkili olmadığı fakat karıştırma hızının artması ile su vermenin daha yüksek sıcaklığa kaydığı gözlenmiştir. Üretilen ürün aşı kristali olarak kullanıldığında tepkime aynı hızda gelişmektedir. Üretilen ürün sertleşme bakımından aşı kristali ve dişçilikte kullanılan a-hemihidrat ile karşılaştırıldığında, üretilen ürün ile aşı kristalinin sertleşmesinin birbirine çok yakın olduğu, buna karşılık dişçilikte kullanılan a-hemihidrat ise daha geç sertleştiği ve bir ölçek daha sert olduğu görülmüştür. 45
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, calcium sulphate hemihydrate was produced from gypsum by partial dehydration in sulphuric acid solution. If the acid concentration was increased, dehydration period would be shorter, but the temperature for the completion of dehydration raised higher. It was observed that the type of crystal habit modifier had no visuel effect on dehydration. Mixing rate has no significand effect on dehydration, but increasing the mixing rate has shifted the dehydration temperature upwards. As a seeding crystal the deyhdration product didn't change the reaction rate. When setting time of the deyhdration product was compared with those of the commercial dental stone, it appeared that setting time of dehydration product determined was found a little bit shorter attributing to vicinity of reterding additive. Commercial dental stone was one scale harder than those of our product. 46