Fosil polen kayıtları ile Samsun-Şanlıurfa arasındaki bazı göllerin paleovejetasyonun incelenmesi
Investigation of the fossil pollen records and paleovegetation of some lakes between Samsun and Şanliurfa
  1. Tez No: 688498
  2. Yazar: HÜSNA KAZI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
İklim canlı yaşamını etkileyen dinamik bir yapıdır. Yerküre tarihi boyunca iklim, sürekli değişim göstermiştir. Bu değişimden tüm canlılar gibi bitki toplulukları da etkilenmiştir. Bu çalışmanın amacı; Türkiye'nin farklı illerinden seçilen 6 (Balık Gölü, Ladik Gölü, Kaz Gölü, Tödürge Gölü, Azaplı Gölü, Bozova Gölü) göle ait fosil polen verileri ile güncel vejetasyon verileri karşılaştırılarak bu alanların geçirdiği vejetasyon evrimini tespit etmektir. Bu amaçla Europen Polen Database ile fosil polen verileri temin edilerek ve çeşitli hesaplamalar yapılmıştır. Aynı zamanda güncel vejetasyon verilerinin oranları da hesaplanmıştır. Böylece göl alanları ve çevresinin vejetasyon değişimi gösterilmiştir. Sonuç olarak Balık Gölü (Samsun)'nün güncel vejetasyonu ile paleovejetasyonunu oluşturan türlerin büyük ölçüde aynı olduğu görülmektedir. Ladik Gölü'nde (Samsun) yaşanan değişimin yalnızca Juniperus ve Salix ile sınırlı olduğunu söylemek mümkündür. Kaz Gölü (Tokat)'nü oluşturan mevcut vejetasyon verisi ile fosil polen verileri büyük oranda uyuştuğu görülmektedir. Tödürge Gölü (Sivas)'ne ait güncel vejetasyon ile fosil polenler karşılaştırıldığında Tödürge Gölü ve çevresindeki bitki örtüsünde değişimlerin olduğu görülmektedir. Azaplı Gölü'nde (Adıyaman) hem güncel vejetasyon hem de paleovejetasyonda dominant türlerin da benzerlik gösterdiği tespit edilmiştir. Son olarak Bozova Gölü (Şanlıurfa)'nde ortamsal değişimlerden bitki örtüsünün etkilendiği ve farklılık gösterdiği belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
Climate is a dynamic structure that affects living things. Throughout the history of the world, the climate has changed constantly. Plant communities, like all living things, have been affected by this change. The aim of this study is to determine the vegetation evolution of these areas by comparing the fossil pollen data of 6 (Balık Lake, Ladik Lake, Kaz Lake, Tödürge Lake, Azaplı Lake, Bozova Lake ) lakes selected from different provinces of Turkey and the current vegetation data. For this purpose, fossil pollen data were obtained using the Europen Pollen Database and various calculations were made. At the same time, the ratios of the current vegetation data have also been calculated. Thus, the vegetation change of the lake areas and its surroundings has been shown. As a result, it can be seen that the current vegetation of Lake Balık (Samsun) and the species that make up its paleovegetation are largely the same. It is possible to say that the change in Ladik Lake (Samsun) is limited only to Juniperus and Salix. It can be seen that the existing vegetation data constituting the Kaz Lake (Tokat) and the fossil pollen data largely match. Compared to the current vegetation of Lake Tödürge (Sivas) and fossil pollen, it can be seen that there are changes in the vegetation in and around Lake Tödürge. It has been found that dominant species also show similarities in both current vegetation and paleovegetation in Azaplı Lake (Adıyaman). Finally, it is seen that vegetation is affected and differs from environmental changes in Bozova Lake (Şanlıurfa).