Koronavirüs hastalığı (COVID-19) teşhisinde kullanılan olan bazı biyokimyasal belirteçlerin incelenmesi
Examination of some biochemical markers used in the diagnosis of coronavirus disease (COVID-19)
  1. Tez No: 688515
  2. Yazar: FAEZ HAMEED HADI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİHA ALYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, 1 Ekim 2020-15 Mart 2021 tarihleri arasında, Karkh bölgesi Bağdat Sağlık Müdürlüğüne bağlı hastanelerde kayıtlı kontrol grubundan 60 vaka ve laboratuvarca doğrulanmış 120 Covid-19 hastası yer almıştır. Hastalık vakaları şiddet derecesine göre hafif, orta ve şiddetli olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Hastaneye kabulde değerlendirilen biyokimyasal işaretlerin öngörücü performansını değerlendirmek için ROC eğrisi uygulanmıştır. Her bir belirteç için bağımsız riskleri belirlemek için çok değişkenli lojistik regresyon kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The study involving 60 cases from the control group and 120 Patients with laboratory-confirmed Covid-19 enrolled within the hospitals of the Baghdad Health Department, Karkh from October 1, 2020, to March 15, 2021. The disease cases were divided into three groups according to severity; mild, moderate, and severe. The ROC curve was applied to evaluate the predictive performance of biochemical signs, assessed at admission. Multivariate logistic regression was applied to determine the autonomous risks for each marker.