Doğadan ve yapay olarak sağlanan çipura (S.aurata Linneas 1758)nın kafeslerde yetiştiriciliği üzerinde bir araştırma
An investigation on culture of gilthead sea bream (Sl aurata Linneaus 1758) which were obtained from wild and artificially in cages
  1. Tez No: 68853
  2. Yazar: İ.SİNAN TOPLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yetiştiricilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET DOĞADAN VE YAPAY OLARAK SAĞLANAN ÇİPURA (S.aurata Linneus /75«)'NIN KAFESLERDE YETİŞTİRİCİLİĞİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Çanakkale İli Eceabat ilçesinde yüzer kafesler içerisinde iki farklı orjinden temin edilen çipura (S.aurata) balıklarının altı aylık büyümelerinin.karşılaştırmalı olarak yetiştiriciliği araştırılmıştır. Çipura (S.aurata) balıkları iki ayrı grup altında incelenmiştir. I.grupta doğal dalyan alanlarından yakalanan 2,51+0,432 gr. başlangıç ortalama ağırlığına sahip balıklar incelenmiştir. II. Grupta kuluçkahane orjinli 2,59±0,243 gr. Başlangıç ortalama ağırlığındaki balıkların gelişimleri 6 ay boyunca takip edilmiştir. Çalışmanın neticelendirildiği 1 Aralık 1996 tarihinde I.grup balıkların ortalama ağırlığı, 54,02±7,677 gr. II. Grup balıkların ortalama canlı ağırlığı 45,70+9,279 gr. Olarak tespit edilmiştir. Kullanılan ağ kafes boyutları 5x5x1,5 m. düğümsüz ve anti fauling boyalı ağlar kullanılmıştır. Çalışmanın başlangıcından bitişine kadar sadece ağ gözlerinin büyütülmesi sırasında ağ değişimi yapılmıştır. Üretim periyodu boyunca deniz suyundaki en düşük su sıcaklığı 16,12±0,659°C olarak Kasım ayında, ortalama en yüksek deniz suyu sıcaklığı 24,88+0,849°C olarak Temmuz ayında, en yüksek pH değeri 7,42±0,109 olarak Ağustos ayında en düşük pH değeri 7,18+0,069 olarak haziran ayında tespit edilmiştir. Bu çalaşıma sonucunda doğadan yakalanan balıkların hayatta kalma oranları %96,2, kuluçkahane' den alınanların ise %99,1 olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak, kuluçkahaneden alınan balıkların doğal ortamdan yakalananlara oranla daha yavaş büyüdükleri gözlenirken, yem değerlendirme katsayısı ve hayatta kalma yüzdesi bakımından olumlu sonuçlar alınmıştır. 67.
Özet (Çeviri)
SUMMARY It was investigated that culture of gilthead sea bream (S. aurata) as a comparatively which were supplied from two differenet origine until 6 months period in floating cages at Eceabat in Çanakkale. The Gilthead sea bream (S. aurata) was investigated in two separate groups. The fish which were caught from nature where(initial weight 2,51±0,432 gr.) were studied in the first group. In second group, the development of fish which has initial weight of 2,59+0,243 gr. From the hatchery origine was observed during 6 months period. It was established that average weight of first group fish was 54,02+7,677 g. and average weight of second group was 45,70+9,279 g. at the end of stuoy at 1 December 1996. Dimensions of net cages used were 5x5x1,5 m. which were antifauling and knotless. Changing of nets were made only when the mesh size became bigger from the beginning of the study to the end of the study. It was otained that the lowest temperature of sea water was 16,12+0,659°C in November and was 24,88±0,849°C in Tuly; the highest pH was 7,42+0,109 in August and the lowest pH was 7,18+0,069 in July during the production period. In this study, it was found that the survival rate of fish from nature was 96,2% and the survival rate offish from kuluckahane was 99,1 % At the end of study, while the fish from kuluckahane was grown slower to natural, it was obtained possitive results in case of conversion of feed and survival rate. 68.An investigation on different orgin to obtain of sea bream fingerling (Sparus aurata L. 1758) in two groups flating frame which to prowth of comparasion in six month periods were been done. Samples were started at the same time and same weight. First group which was too obtain from kulüçkahane sea bream fingerling in six months periods was reached l:97/per kg and feed condition rate was 45.70+ and purchased from Lagoon sea fingerling was observed to growth 1.96:/per kg and feed condition rate 54.02±pr end of the six month periods. 69.