Blockage corrections for different geometries in enclosed free-jet test section of high altitude test system
Yüksek irtifa benzetim sisteminin kapalı serbest-jet test bölümü içerisine yerleştirilen farklı geometriler için blokaj doğrulama çalışmaları
  1. Tez No: 688542
  2. Yazar: HALİL ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLSAY SÜMER, DR. BÜLENT SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
“Yüksek İrtifa Benzetim Sistemi”, içerisine konulan test kalemini dış atmosfer koşullarından izole ederek, irtifa koşulunu benzeten test odasından oluşmaktadır. Test edilecek kalem bu test odasına uygun bağlantı elemanları yardımıyla sabitlenmektedir. Bu tez kapsamında, benzetim sisteminin çalışma karakteristiğini belirlemek amacıyla, farklı kesit alanlarına sahip test kalemlerinin blokajlarının etkileri incelenmektedir. Deneysel testler kapsamında, hızlı kamera ile Schlieren görüntüleri kaydedilmekte, test odası statik basınç ve sıcaklık değerleri ölçülmektedir. Deneysel testler ve nümerik analizlerden elde edilen sonuçlar hem test odası basıncı hem de Schlieren görüntüleri kapsamında karşılaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The 'High Altitude Test System, HATS' consists of a test chamber that isolates the test article from the outside atmosphere and simulates the high altitude environment. Typically, the test article is installed inside the test chamber through appropriate support systems. This thesis focused on the effects of blockage of the test articles that have different area ratios for determination of the working characteristics of the 'HATS'. Within the framework of the cold flow tests, Schlieren images were recorded with high speed camera and static pressures and temperatures of the test chamber were also be collected. Results from experimental tests and numerical analyses have been compared in terms of both test chamber pressure and Schlieren images.