Gio Ponti ve yapıtları
Gio Ponti and his works
  1. Tez No: 688541
  2. Yazar: RÜMEYSA TOTUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA FATMA ANTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
İnsanoğlu'nun varoluşundan bugüne ortaya koyduğu mimari yapıtlar zaman içinde oluşan birikim ile barınma ihtiyacının karşılığı olmaktan öte başka anlamlar kazanmaya başlamıştır. Mimari kavramının tanımlarına baktığımızda, söylenen sözlerin bilim, sanat, teknik ve insan yaşamıyla ilgili olduğunu görmekteyiz. İçinde çokça kavramı bulunduran mimarlık, üretimini gerçekleştiren mimarın 3 boyutlu ve 2 boyutlu sanatlar ile ne kadar ilişkili olduğuyla orantılı olarak zenginleşecektir. Bu yüksek lisans tezinin amacı, 20. yy mimarlığının önemli isimlerinden biri olan, on üç ülkede proje yapmış, yüzlerce farklı firma ile çalışmış İtalyan mimar Gio Ponti'nin mimari duruşunun ve mimarlığının yanısıra tasarladığı ürünlerle ortaya koyduğu ressam, endüstri ürünleri tasarımcısı, iç mimar, şair, editor gibi kimliklerinin incelenmesiyle, O'nun çok yönlülüğünün araştırılmasıdır.Bu amaçla, Ponti'nin çay kaşığından gökdelene kadar uzanan bir çeşitlilik yelpazesinde olan tasarımları incelenmiş, elinde sürekli kalem olan, kah çizen kah yazan bir sanat adamı olarak yaşam boyu süren üretimi araştırılmıştır. Bu araştırmalar sırasında yapılan literatür taramasında mimar Gio Ponti'nin çalışmaları ve üretimlerine mümkün olduğunca ulaşılmaya çalışılmış, bu üretimlerin yorumlamaları yapılarak tasarıma yaklaşımı ele alınmıştır. Çalışmanın sürekliliği ve anlaşılabilirliği için 18 Kasım 1891 doğumlu olan mimar Gio Ponti'nin yaşadığı dönemin anlatılması gerektiğinden, 19.yy'da endüstrileşme ile tüm dünyada meydana gelen ekonomik ve toplumsal değişimlerin oluşturduğu zemin üzerinden başlayarak, mimarın ölüm yılı olan 1970'li yıllara kadar İtalya'da ve dünyada 20. yy mimarlık ortamı çalışılmış ve tezde ilk bölümde aktarılmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde, mimar Gio Ponti'nin çalışmalarının daha iyi anlaşılabilmesi ve sosyal ortamının bağdaştırılabilmesi açısından mimarın yaşamı ve aile yapısına değinilmiştir. Bu noktada Ponti'nin tasarımcı kimliğinin oluşumunda mezun olduğu, çok önemli bir mimarlık okulu olan Politecnico di Milano'daki yılları, eğitim aldığı hocaları, ardından çalışma hayatında ortaklık kurduğu sanatçı arkadaşları etkili olduğundan, bunlarla ilgili araştırmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar hem söz konusu bölümde hem de Ponti'nin teze alınan tüm çalışmalarının aktarıldığı üçüncü bölümde verilmiştir. Üçüncü bölümde mimar Gio Ponti'nin teze alınan tüm çalışmaları kronolojik bir sıra ile mimarın tasarım anlayışı ve dönem etkileri ile mafsallanarak anlatılmıştır. Gio Ponti'nin tasarımını gerçekleştirdiği ürünleri ve binaları, ortaya koyduğu yazı ve çizimleri yorumlama ve inceleme çalışmalarının neticesinde, Ponti'nin farklı sanat dalları ile iç içe olan bir mimar olarak son derece üretken bir sanat adamı olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The architectural works that mankind has produced since the very beginning of its existence have started to gain various meanings beyond being a provider of the need for shelter thanks to the knowledge acquired over time. Analyzing the definitions of the concept of the architecture, we see that they are related to science, art, technique and human life. Architecture, which contains many notions, is enriched in parallel to the architect's relation to 3D and 2D arts. The aim of this master's thesis is to examine the architectural attitude of Gio Ponti, who was an Italian architect and one of the most important names of 20th century architecture, working with hundreds of different companies and completing projects in thirteen countries, along with the investigation of his versatility by examining his identities as a painter, industrial product designer, interior architect, poet and editor, all of which he reveals with the products he designs. For this purpose, Ponti's designs, ranging from teaspoons to skyscrapers, were examined, and his life-long production as an artist who always had a pencil in his hand was researched. The works and productions of Gio Ponti were tried to be reached as much as possible in the literary reviews made during these researches and also his approach to design was discussed by interpreting these productions. Since the period in which architect Gio Ponti (born Nov. 18, 1891) lived should be explained for the continuity and intelligibility of the work, starting from the context formed by the economic and social changes that took place all over the world with the industrialization in the 19th century, to the 1970s', which is the year of the architect's death, The 20th century architectural environment in the world and in particular in Italy has been studied, and it has been conveyed in the first part of the thesis. In the second part of the research, the life and the family structure of the architect is mentioned in order to better understand the works of Gio Ponti and to reconcile his social environment. At this point, research has been done on Ponti's years at the Politecnico di Milano, a very important architectural school from which he graduated, his teachers, and then his artist friends with whom he became a partner in his working life since these all were influential in the formation of his designer identity. These studies are given both in the aforementioned section and in the third section, where all of Ponti's studies included in the thesis are presented. In the third section, all the works of Gio Ponti included in the thesis are given in a chronological order, articulated with the architect's approach to design and the effects of the period. As a result of interpreting and examining the products and buildings designed by Gio Ponti, along with the writings and drawings he produced, conclusion is that Ponti was a highly productive artist as an architect intertwined with different branches of art.