A new lightweight statistical randomness test suite and itsevaluation by comparison with other test suites
Uzun diziler için yeni bir hafif sıklet istatistiksel rastgelelik test paketi ve diğer test paketleriyle değerlendirmeli olarak karşılaştırılması
  1. Tez No: 688544
  2. Yazar: ZİYA AKCENGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DOĞANAKSOY, DOÇ. DR. FATİH SULAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kriptografi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bir zar atmanın veya yazı tura oynanın adil olup olmadığı zara veya paraya bağlıdır. Rastgele bir sayı üretmek zar atma ve yazı tura oyununa mantık olarak eşittir. Rastgele sayılar kullanım alanı oldukça geniştir, bundan dolayı rastgele sayı üretimi önelidir ve üretimin adil olması gereklidir, yani üretilen sayıların bir yönelimi olmamalıdır. İstatistiksel rastgelelik testleri kullanılarak üretecin ürettiği sayıların rastgele olup olmadığını yani üretilen sayıların belli bir döngü izleyip izlemediğini belirleyebiliriz. Literatürde, bir çok istatistiksel rastgelelik testi vardır. Bu testlerden bazıları seçilerek bir test paketi haline getirilmiştir. Literatürde ki test paketleri oluşturulurken, test edecekleri dizilerin özellikleri dikkate alınmamıştır. Bu tez de uzun dizileri test edecek bir test paketi önerildi. Literatürde ki bazı testler uzun dizileri test etmek için uygun değildir. Ek olarak, diğer testleri de uzun diziler uygulamak için bazı yaklaşımlar kullanılmıştır veya dizi üzerinde bazı metodlarla oynanarak test edilebilecek duruma getirilmiştir. Literatürde kullanılan metodlarda dizinin yapısında bir kayıp olup olmadığı gözardı edilmiştir. Literatürdeki test paketlerinin bundan dolayı yeterli sonuç veremeyeceği değerlendirilmiştir. Bu tezde, seçilen uygun testler üç farklı metod kullanılarak uzun dizi testlerine dönüştürüldü ve bazı metodlar için yeni uzun dizi testleri önerildi. Önerilen test paketi ile gerçek ve sözde rastgele sayı üreticiyle üretilmiş uzun diziler test edildi. Önerilen testler zaman performanslarına göre bir araya getirilerek süper hafif ve hafif test takımları önerilmiştir. Testlerin ikili ilişkileri değerlendirildi. Testlerin eğilimli dizilere karşı duyarlılıkları belirlendi ve literatürde yer alan diğer testlerle karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Playing rolling dice or toss a coin is fair or not depends on whether the materialplayed is fair or not. Generating a random number is equivalent to both dice and coingame. Random numbers have a wide usage area. Hence generating a random numberis very important, and it should be fair. In other words, the generator should not haveany bias. Using statistical randomness tests, we can determine whether a generatorgenerates random numbers or not, that is, whether the generated numbers follow apattern or not. In the literature, there are many statistical randomness tests. Some ofthese tests were selected, and they form a test suite. While defining a randomness testsuit, the suites in the literature, the features of the sequences are not considered. Inthis thesis, a test suite is proposed to test a long sequence. Some tests in the literatureare already in a suitable format to be applied to long sequences. In addition, someapproximations have been used to apply those tests designed for relatively shortersequences to long sequences, or the sequences have been manipulated using to makethem suitable for those tests while ignoring whether manipulations damage the struc-ture of sequence or not. It has been evaluated that the test suites in the literature usingsuch manipulations to long sequences may give incomplete results. In this thesis, theappropriate tests in the literature are modified into long sequence tests using threedifferent methods, and new long sequence tests are proposed. Sequences generatedfrom true and pseudo-random number generators are tested with the proposed test suite. By collecting proposed tests together according to their time performance, su-per lightweight and lightweight test suites are proposed. The mutual correlation ofthe tests with each other is evaluated. Sensitivities to bias sequences are tested andcompared with tests in the literature.