Kuş göç yolları üzerinde bulunan rüzgar enerji santrallerinin (RES) kuş populasyonu üzerine etkileri
Bird population influence of wind power plants (WPP) on bird migration road
- Tez No: 688602
- Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu araştırma kuş göç yolları üzerinde bulunan rüzgar enerji santrallerinin kuşlar üzerine olan etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Yöntem: Türkiye'nin üç farklı noktasında bulunan Balıkesir Ayyıldız RES, Hatay Atik RES, Kırklareli Kıyıköy RES de 2017 – 2018 yılları arası özellikle süzülerek göç geçişi yapan türlerin ilkbahar ve sonbahar göç dönemlerini kapsayacak şekilde toplam 90 günlük izleme çalışması gerçekleştirilmiş, çalışmalar sırasında nokta sayım ve transekt sayım yöntemi kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaların yapıldığı üç ayrı rüzgar santralinde ilkbahar ve sonbahar göç dönemleri ayrı ayrı değerlendirilmiş, alanda gözlenen kuş türleri tespit edilmiş ve korunma statüleri belirtilmiştir. Kuşların göç geçişleri esnasında kullandıkları rotalar ve türbinlere olan tehlikeli yaklaşmaları kaydedilmiştir. Sonuç: Yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi, iklim değişikliğinin etkilerini gösterdiği son dönemlerde oldukça arttı ve özellikle sürdürülebilir ve ekonomik olması yönünden rüzgar enerji ön plana çıkmıştır. Rüzgar türbinlerini kuşlar üzerine etkilerini tespit edebilmek üzere yaptığımız çalışmalarda elde edilen bulgular doğrultusunda kuşların genel olarak türbinlerden sakındıkları gözlenmiş ve herhangi bir kuş türbin çarpışmasına rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was carried out to determine the effects of wind power plants on birds on bird migration routes. Material and Methods: Between 2017-2018 gliding migrating birds were observed 90 days in spring and autumn in Balıkesir Ayyıldız WPP, Hatay Atik WPP, Kırklareli Kıyıköy WPP in different areas of TURKEY. Relation of the WPP and saved fields were expressed. In this study counting and transcet counting methods were applied. Results: Spring and Autumn migration periods were evaluated in three different wind power plants where the studies were carried out. Observed birds species in the area were identified and their protection status were stated. The rautes used by the birds during their migration and their dangerous approaches to the turbines were recorded. Conclusion: The importance of the renewable energy sources has increased recently as climate change shows its effects. Wind energy has come to the forefront because it is sustainable and economical. According to the findings in these studies to determine the effects of wind tirbunes on birds, it was observed that birds generally avoided the tirbunes.