D vitamini eksikliğinin fazla kilo ile ilişkisi
Association of vitamin D deficiency with overweight
- Tez No: 688601
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Çalışmamızda, D vitamini eksikliği durumunu obezite olaylarına bağlayan artan epidemiyolojik kanıtlar vardı. Buna ek olarak, çalışma bir yanda kilo ve D vitamini eksikliği, diğer yanda lipid ve kalsiyum seviyeleri arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir ki bu da kilo alımı ile D vitamini eksikliği arasındaki ilişkiyi gösterir. Obezitenin DEHB geliştirme riskini artırabileceğini belirtmiştik. Ancak ikisi arasında nedensel bir ilişki olup olmadığını anlamak için yeterli bilgi yok, ancak sonuçlarımıza göre D vitamini eksikliğinin yağ metabolizmasını azalttığını ve dolayısıyla vücut ağırlığını arttırdığını düşünüyoruz. D vitamini eksikliği ayrıca osteoporoz ve diğer hastalık risklerinin artmasıyla da ilişkilendirilmiştir. 25-hidroksivitamin D (25(OH)D) (25D) konsantrasyonlarının vücuttaki toplam D vitamini depolarının en doğru tahmincisi olduğuna inanılmaktadır. Düşük dolaşımdaki 25D konsantrasyonları ve obezite arasındaki ilişki iyi kurulmuş, ancak mekanizmalar tam olarak anlaşılmamıştır. D vitamini eksikliği, obez kişilerde kardiyak metabolik risk profili ile ilişkilidir. Çalışmamız, bu konularda daha fazla araştırma yapılması gerektiği sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, there was increasing epidemiological evidence linking vitamin D deficiency status to obesity events. In addition, the study showed that there is an association between weight and vitamin D deficiency on the one hand, and lipid and calcium levels on the other hand, which indicates the association between weight gain and vitamin D deficiency. We have noted that obesity may increase the risk of developing ADHD. However, there is not enough information to understand whether there is a causal relationship between the two, but according to our results we believe that vitamin D deficiency reduces fat metabolism and thus increases body weight. Vitamin D deficiency has also been linked to an increased risk of osteoporosis and other diseases. 25-hydroxyvitamin D (25(OH)D) (25D) concentrations are believed to be the most accurate predictor of total vitamin D stores in the body. The relationship between low circulating 25D concentrations and obesity is well established, but the mechanisms are not fully understood. Vitamin D deficiency is associated with a cardiac metabolic risk profile in obese subjects. Our study concluded that more research should be done on these topics.