Foam roller ile kendi kendine uygulanan miyofasyal kas gevşetme yönteminin gecikmiş kas ağrısı üzerine etkileri
The effect of myofascial release method wi̇th self-foam roller on delayed onset muscle pai̇n
  1. Tez No: 688619
  2. Yazar: MERVE PALALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Gecikmiş kas ağrısı, ağır eksantrik egzersizlerden meydana gelen ve yaklaşık 48 saatte zirve seviyesine ulaşan eklem hareket açıklığında azalmanın gözlemlendiği ağrı ve hassasiyete, vücuttaki bazı biyobelirteçlerin artışına sebep olur. Sporcularda sık görülebilen gecikmiş kas ağrısı semptomları performansın azalması, yaralanma riskinin artmasıyla antrenman ve müsabakalara katılımı engelleyebilmektedir. Bundan dolayı gecikmiş kas ağrısının en kısa süre içinde etkili yöntemlerle tedavi edilmesi gerekmektedir. Günümüzde gecikmiş kas ağrısı semptomlarının giderilmesinde; foam roller ile uygulanan kendi kendine myofasyal gevşetme yönteminin etkinliği antrenör, klinisyenler ve fizyoterapistlerce araştırılmaktadır. Bu çalışmanın amacı; futbol sporcularında oluşturulan gecikmiş kas ağrısı sonrasında foam roller kullanılarak gerçekleştirilen kendi kendine miyofasiyal gevşetme yönteminin etkisini incelemektir. Araştırma için Mersin Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurul Onayı alınmıştır. Çalışmaya 18-26 yaş arası toplam 21 sağlıklı erkek futbol sporcusu katılmıştır. Sporcular randomize deney grubu (n=12) ve kontrol grubu (n=9) iki gruba ayrılmıştır. Sporcularda izokinetik cihazla hamstring grup kaslarında gecikmiş kas ağrısı oluşturulmuştur. Gecikmiş kas ağrsı oluşturulma protokolü sonrası deney grubuna (n=12) hamstring grubu kaslara; foam roller, 10 set, her set 1 dak., her yuvarlama 1-2 sn sporcunın vücut ağırlığı ile oluşturulan basınçla kendi kendine uygulanmıştır. Çalışmaya katılan sporcuların egzersizden önce, sonra, egzersizden 6 ve 24 saat sonrası eklem hareket açıklığı, basınç ağrı eşiği, görsel ağrı skalası değerleri ile kan parametrelerinden kreatin kinaz, laktat dehidrogenaz ve nötrofil düzeyleri değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler, tanımlayıcı istatistikler Mann Whitney U testi, Friedman testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ile analiz edilmiştir. Futbol sporcularında gecikmiş kas ağrısı sonrası foam roller ile kendi kendine uygulanan myofasyal gevşetme tekniğinin egzersiz öncesi, sonrası, 6. ve 24. saat ölçümlerinde serum kreatin kinaz, nötrofil, görsel ağrı skalası ve basınç ağrı eşiği değerlerine etkisi olmamıştır. 24.
Özet (Çeviri)
Delayed muscle pain causes pain and tenderness resulting from heavy eccentric exercises and a decrease in joint range of motion, which reaches its peak in approximately 48 hours, and increases some biomarkers in the body. Delayed muscle pain symptoms, which can be seen frequently in athletes, may prevent participation in training and competitions due to decreased performance and increased risk of injury. Therefore, delayed muscle pain should be treated with effective methods as soon as possible. Today, in the relief of delayed muscle pain symptoms; The effectiveness of the self-myofascial release method applied with foam roller is being investigated by trainers, clinicians and physiotherapists. The aim of this study is to examine the effect of self-myofascial release method using foam roller after dalayed muscle pain created in soccer players. Mersin University Clinical Research Ethics Committee Approval was obtained for the study. A total of 21 healthy male soccer players between the ages of 18-26 participated in the study. Athletes were divided into two groups: randomized experimental group (n=12) and control group (n=9). Delayed muscle pain was created in the hamstring group muscles of the athletes with the isokinetic device. After the delayed muscle pain induction protocol, the hamstring group muscles were given to the experimental group (n=12); foam roller, 10 sets, each set for 1 minute, each rolling for 1-2 seconds, was applied by itself with the pressure created by the body weight of the athlete. The range of motion, pressure pain threshold, visual pain scale values and blood parameters of creatine kinase, lactate dehydrogenase and neutrophil levels of the athletes participating in the study were evaluated before, after, and 6 and 24 hours after the exercise. The obtained data were analyzed with descriptive statistics Mann Whitney U test, Friedman test and Wilcoxon Signed Rank Test. Self-administered myofascial release technique with foam roller after delayed muscle pain in soccer players had no effect on serum creatine kinase, neutrophils, visual pain scale and pressure pain threshold values in pre-exercise, post-exercise, 6th and 24th hour measurements.