Futbolda pliometrik antrenmanların dayanıklılık belirteçleri üzerine etkisi
The effect of plyometric trainings on endurance markers in football
  1. Tez No: 688620
  2. Yazar: CEMAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın amacı erkek futbolcularda 8 haftalık pliometrik antrenman metotlarının dayanıklılık belirteçlerine etkisini tespit etmektir. Bu Çalışma Gaziantep İlinde Trabzon futbol okulunda oynayan 15 yaş grubu (n=40) futbolcu üzerinde yapılmıştır. Deney ve kontrol grubundaki sporcular düzenli olarak futbol antrenmanlarına sezon içerisinde devam ederken, deney grubuna sekiz haftalık, haftada üç gün pliometrik antrenman programı futbol antrenmanı ile birlikte uygulanmıştır. Kontrol grubu ise düzenli olarak futbol antrenmanlarına devam etmiştir. Her iki gruba çalışmadan bir hafta önce yaş, boy, kg, dinlenik nabız, ısınma nabzı, 30 saniye mekik, 30 saniye şınav kassal dayanıklılıkları, üç köşe koşu testi anaerobik dayanıklılıkları ve yoyo testi ile aerobik dayanıklılıkları ölçülmüştür. Deney grubuna 8 haftalık pliometrik antrenman sonucunda bu testler tekrar uygulanmıştır. Verilerin toplanırken anaerobik dayanıklılığın belirlenmesinde üç köşe koşu testi, aerobik dayanıklılığının belirlenmesinde yoyo testi ve kassal dayanıklılığının belirlenmesinde ise 30 saniye şınav, mekik testi ölçümleri alınmıştır. Sporcuların istirahat kalp atımı, ısınma kalp atımı ve her dayanıklılık testi sonrası kalp atımları polar saat kullanılarak kayıt edilmiş olup, tüm veriler ön test son test modeline uygun olarak kayıt edilmiştir. Kontrol grubu ise düzenli olarak futbol antrenmanlarına devam etmiştir. Elde edilen veriler ortalama ve standart sapma kullanılarak verilerin analizinde Paired Samples T testi ve İndependent Samples T testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of 8-week plyometric training methods on endurance markers in male football players. The study was carried out on 15 age group (n=40) football players playing in Trabzon football school in Gaziantep. While the athletes in the experimental and control groups continued their football training regularly throughout the season, an eight-week, three-days-a-week plyometric training program was applied to the experimental group together with football training. The control group, on the other hand, continued football training regularly. Age, height, kg, resting heart rate, warm-up heart rate, 30 seconds of sit-ups, 30 seconds of push-up muscular endurance, triangular running test anaerobicendurance and aerobic endurance were measured with the yoyo test. After 8 weeks of plyometric training, these tests were applied again to the experimental group. While collecting data, yo-yo test and 30 seconds of push-up and sit-up test measurements were taken to determine muscular endurance. The resting heart rate, warm-up heart rate and heart rate after each endurance test of the athletes were recorded using a polar watch, and all data were recorded in accordance with the pre-test post-test model. The control group, on the other hand, continued football training regularly. Paired Samples T test and Independent Samples T test were used in the analysis of the data using the mean and standard deviation of the obtained data.