İlköğretim öğrencilerinin bilgisayar oyun bağımlılığı belirleyen etkenler
Factors determining computer game addiction in elementary school students
  1. Tez No: 688637
  2. Yazar: BUSE GÖKALP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL SUNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte günümüz de çocukların en önemli eğlence ve oyun aracı bilgisayarlardır. Bilgisayar oyunlarının olumlu olduğu kadar olumsuz yönleri de vardır. Özellikle oyun bağımlılığına dönüşmesiyle ciddi risk faktörü oluşturmaktadır. Bu araştırma da ilköğretim öğrencilerinin bilgisayar oyun bağımlılığını belirleyen etkenlerin tanımlanarak öğrencilerin bilgisayar oyun bağımlılık düzeylerini belirleyen kesitsel tipte bir çalışmadır. Araştırmamızın örneklemini; Eylül 2019- Mart 2020 tarihleri arasında İstanbul ilindeki 4 farklı ilköğretim okulunun 3. Ve 4. Sınıf öğrencilerinden 926 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmanın verileri 'Çocuk ve aileye ilişkin bilgi toplama formu' ve 'Çocuk Bilgisayar oyun bağımlılığı ölçeği' anketleri uygulanarak toplanmıştır. Veriler SPSS 22.0 paket programı kullanılarak analiz edildi. Bu ölçeğin toplam puanı min:21, maks:105, puandır iç tutarlılık kat sayısı ise 0.85'dir. Ölçek puanı arttıkça bağımlılık düzeyi de artmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, computers are now the most important entertainment and playful tool for children. Computer or video games have both positive and negative aspects. It creates a serious risk factor, especially when it turns into an addiction. This research is a cross-sectional study that determines the levels of computer game addiction in high school students by defining the factors that determine computer game addiction in elementary school students. The sample of our research, it consists of 926 students from 3rd and 4th grade of 4 different primary schools in Istanbul between the dates of September 2019 and March 2020. The survey data was collected utilizing the questionnaires“Questionnaire on children and family”and“Children's computer game addiction scale”. The data was analyzed with the package program SPSS 22.0. The total number of points on this scale is min: 21, max: 105 and the internal consistency coefficient is 0.85. The level of addiction rises as the scale value rises.