Sınıf öğretmenleri ve velilerin görüşlerine göre ilkokul öğrencilerinin bilgisayar oyun bağımlılık düzeylerine etki eden değişkenlerin belirlenmesi
Identifying the factors that influence computer game addiction based on the opinions of teachers and parents in the classroom
- Tez No: 856043
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YUNUS ERYAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmanın amacı; sınıf öğretmenlerinin ve velilerin görüşleri alınarak, ilkokul öğrencilerinin oyun bağımlılık düzeylerini belirlemek ve oyun bağımlılık düzeylerine etki eden etkenleri incelemektir. Ayrıca bilgisayar oyunları hakkında sınıf öğretmenlerinin ve velilerin genel görüşleri de alınmıştır. Bu amaç doğrultusunda karma araştırma yöntemlerinden yakınsayan paralel desen kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, Bursa'nın Osmangazi ilçesinde bulunan devlete bağlı kamu ilkokullarındaki 2637 Sınıf öğretmeni ve 54262 öğrenci velisi; örneklemini ise seçkisiz örnekleme yöntemiyle belirlenen 363 sınıf öğretmeni ve 392 öğrenci velisi oluşturmaktadır. Kullanılan ölçekler Ulusoy (2019) tarafından oluşturulmuş“Bilgisayar Oyun Bağımlılık Düzeylerini Belirleme”ve“Bilgisayar Oyun Bağımlılık Düzeylerini Etkileyen Etkenleri Belirleme Ölçeği”dir. Elde edilen veriler SPSS 20.0 paket programı ile çözümlenmiştir. Verilerin analizine geçilmeden önce oyun bağımlılık ölçeğinin normallik testi yapılarak, normal dağılım gösterdiğine karar verilmiş ve verilerin analizine parametrik testler ile devam edilmiştir. İlkokul öğrencilerinin oyun bağımlılık düzeyleri cinsiyet, yaş, sınıf düzeyi, okulun öğretim biçimi, anne-babanın; eğitim, çalışma ve çocukla birlikte yaşama durumlarıyla karşılaştırılmıştır. İki bağımsız grup olduğunda t-testi yapılmış, ikiden fazla değişken olduğu durumda ANOVA analizi yapılmıştır. ANOVA analizinde ilk olarak Levene testi incelenmiş ve değişkenlerin homojen dağılım gösterdiği durumlarda Gabriel testi yapılarak farkın kaynağına ulaşılmıştır. Homojen dağılım göstermediği durumlarda ilk olarak incelenen değişkene göre farklılaşıp farklılaşmadığını anlamak için Welch testine bakılmış ve farkın kaynağına Tamhane TS2 testi ile ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda; sınıf öğretmenlerine göre ilkokul öğrencilerinin oyun bağımlılık düzeyi orta düzey, velilere göre ise düşük düzey olduğu tespit edilmiştir. Velilerin görüşlerine göre erkek öğrencilerin oyun bağımlılık düzeyi kız öğrencilerine göre daha yüksek bulunmuş ve babası ilkokul mezunu olan öğrencilerin oyun bağımlılık düzeyleri, babası ortaokul ve lise mezunu olanlara göre daha yüksek olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; to determine the game addiction levels of primary school students and to examine the factors affecting game addiction levels by taking the opinions of classroom teachers and parents. It was also aimed to obtain the general opinions of classroom teachers and parents about computer games. For this purpose, a convergent parallel design from mixed research methods was used. The population of the research consists of 2637 classroom teachers and 54262 student parents in state-affiliated public primary schools in Osmangazi district of Bursa in the 2023-2024 academic year; The sample consists of 363 classroom teachers and 392 student parents determined by random sampling method. The scales used are“Determination of Computer Game Addiction Levels”and“Scale for Determining Factors Affecting Computer Game Addiction Levels”created by Ulusoy (2019). The data obtained was analyzed with the SPSS 22.0 package program. Before analyzing the data, the game addiction scale was tested for normality and it was determined that it showed a normal distribution, and the analysis of the data continued with parametric tests. Game addiction levels of primary school students are affected by gender, age, grade level, school's teaching style, parents; They were compared with education, employment and living with the child. When there were two independent groups, t-test was performed, and when there were more than two variables, ANOVA analysis was performed. In the ANOVA analysis, Levene's test was first examined, and in cases where the variables showed homogeneous distribution, the Gabriel test was performed to reach the source of the difference. . In cases where it did not show a homogeneous distribution, the Welch test was first used to understand whether it differed according to the variable examined, and the source of the difference was reached with Tamhane TS2. As a result of the findings obtained; According to parents' opinions, primary school students' game addiction was found to be higher in boys than in girls. It has been determined that the game addiction levels of students whose fathers are primary school graduates are higher than those whose fathers are secondary school and high school graduates.