Some best proximity point results for multivalued mappings on partial metric spaces
Kısmi metrik uzaylarda küme değerli dönüşümler için bazı en iyi yakınlık noktası sonuçları
- Tez No: 688647
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ASLANTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
abit nokta teorisi, matematiğin heyecan verici bir dalıdır. Analiz, topoloji ve geometrinin bir karışımıdır. Biyoloji, kimya, ekonomi, mühendislik ve fizik gibi alanlarda sabit nokta teknikleri uygulanmıştır. Kontrol teorisi, oyun teorisi, kategori teorisi, fonksiyonel denklemler, integral denklemler, matematiksel fizik, matematiksel kimya, fonksiyonel analiz ve diğer birçok alanda çok verimli uygulamaları vardır. Bu nedenle, sabit nokta teorisi çalışması, farklı metrik uzaylarda kapsamlı bir şekilde araştırılmıştır. Öte yandan, temel olmayan eşlemeler dikkate alınarak en iyi yakınlık noktası kavramı tanıtılarak, sabit nokta sonuçları farklı bir anlamda genişletilir. Bu tezde, kısmi metrik uzaylar üzerinde kısmi Hausdorff metriği yoluyla çok değerli eşlemeler için en iyi yakınlık noktası sonuçlarını elde ediyoruz. Ayrıca, Feng-Liu'nun tekniğini göz önünde bulundurarak kısmi metrik uzaylarda döngüsel çok değerli eşlemeler için bazı yeni en iyi yakınlık noktası sonuçları elde ettik.
Özet (Çeviri)
Fixed point theory is an exciting branch of mathematics. It is a mixture of analysis, topology and geometry. Fixed point techniques have been applied in fields such as biology, chemistry, economics, engineering and physics. It has very fruitful applications in control theory, game theory, category theory, functional equations, integral equations, mathematical physics, mathematical chemistry, functional analysis and many other areas. Thus, the study of the fixed point theory has been researched extensively in different metric spaces. On the other hand, by introducing the concept of the best proximity point, taking into account non-essential mappings, the fixed point results are expanded in a different sense. In this thesis, we obtain some best proximity point results for multivalued mappings via partial Hausdorff metric on partial metric spaces. Also, we obtain some new best proximity point results for cyclic multivalued mappings on partial metric spaces by considering Feng-Liu's technique.