Hafif bilişsel bozukluğu olan parkinson hastalarında bellek fonksiyonları: Kayıt ve geri getirme süreçlerinin nöropsikometrik profili ile beyin gri madde hacimlerinin ilişkisi
Memory functions of parkinson patients with mild cognitive impairment: the relationship between the neuropsychometric profile of encoding and retrieval processes and the gray matter volumes of the brain
  1. Tez No: 688654
  2. Yazar: SERHAT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYİR BAYRAKTAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Geriatri, Nöroloji, Psikoloji, Geriatrics, Neurology, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Parkinson Hastalığı Hafif Bilişsel Bozukluk (PH-HBB), Parkinson Hastalığı'nın (PH) motor semptomlarına ek olarak görülen bilişsel bozulmaların erken dönemi olarak tanımlanmaktadır. Bu dönemde bellek, en yaygın bozulan bilişsel alanlardandır. Ancak PH-HBB'deki bellek bozukluğunun fizyopatolojik/anatomopatolojik süreçleri henüz belirsizdir. Çalışmanın amacı, nöropsikometrik ölçümleme üzerinden farklı tipte epizodik bellek bozukluğu gösteren PH-HBB hastalarının beyin gri madde hacimlerinde ve kortikal kalınlıklarında hangi beyin bölgelerinde ne tür farklılıklar gösterdiklerini araştırmaktır. Çalışmaya 16 sağlıklı kontrol, 34 PH-HBB tanısı almış hasta dahil edilmiştir. Hasta grubu verbal bellek (Sözel Bellek Süreçleri Testi – SBST) kendiliğinden hatırlama ve tanıma skorları baz alınarak, geri getirme bozukluğu yaşayan grup ve kayıt bozukluğu yaşayan grup şeklinde ikiye ayrılmıştır. Her üç grubun beyin gri madde hacimleri ve kortikal kalınlıkları otomatik segmentasyon yöntemi olarak freeSurfer yazılım paketi içerisinde bulunan araçlar ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease Mild Cognitive Impairment (PD-MCI) defined as the early period of cognitive impairment that may appear along with the motor function symptoms of Parkinson's disease. The most commonly impaired cognitive area is memory during this process. However, pathophysiological and anatomopathological processes that underlie the memory impairment in PD-MCI are still unclear. The study aims to measure PD-MCI patients with different types of episodic memory impairment through neuropsychometric measurement and compare their grey matter volumes and cortical thickness of their brains; to investigate which brain regions showed different activities. In this study, 16 healthy controls and 34 patients diagnosed with PD-MCI included. The patient group selected and divided based on their scores of AVLT delayed spontaneous recall task and AVLT recognition task performances. The patient group divided into two separate groups as one group with retrieval process dysfunction and the other group was with encoding dysfunctions. The assessment of grey matter volumes and cortical thickness of participants brain performed as an automatic segmentation method in the freeSurfer software.