Ailesel akdeniz ateşi ve aksiyel spondiloartrit birlikteliği olan hastaların demografik, klinik ve radyolojik özelliklerinin tek başına ailesel akdeniz ateşi ve tek başına aksiyel spondiloartrit olan hastalarla karşılaştırılması
Comparison of demographic, clinical and radiological features of patients with axial spondyloarthritis accompanying familial mediterranean fever and patients with familial mediterranean fever and patients with axial spondyloarthritis
- Tez No: 688655
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT KILIÇ, PROF. DR. UMUT KALYONCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, İç Hastalıkları, Rheumatology, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı Ailesel Akdeniz Ateşi (AAA) ile Aksiyel Spondiloartrit (SpA) birlikteliği olan hastaların demografik, klinik ve radyolojik özelliklerinin ortaya konulması ve bu özelliklerin tek başına AAA ile tek başına Aksiyel SpA olan hastalarla karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya kliniğimize 01.01.2014 ile 31.07.2019 arası başvuran AAA-Aksiyel SpA birlikteliği olan 136 hasta; tek başına Aksiyel SpA tanısı olan 102 hasta ve tek başına AAA tanısı olan 136 hasta dahil edildi. Tüm hastalarda önceden belirlenmiş klinik ve laboratuvar veriler kaydedilmiştir. Retrospektif olarak toplanan veriler uygun istatistik yöntemlerle değerlendirildi. Analizler sonucunda AAA-Aksiyel SpA hastalarında medyan servikal mSASSS 0 (0- 7), lomber mSASSS 3 (0-7), 33 (%27) hastada sindesmofit ve 5 (%4,1) hastada total ankiloz saptandı. Hastaların 26'sında (%19,1) orta-ileri derece kalça tutulumu ve 12'sinde (%8,8) kalça protezi vardı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the demographic, clinical and radiological characteristics of patients with Axial Spondyloarthritis (SpA) accompanying Familial Mediterranean Fever (FMF) and to compare of these features patients with FMF and patients with axial SpA. Patients who were diagnosed with axial SpA accompanying FMF (n=136), axial SpA (n=102) and FMF (n=136) admitted to our clinic between 01.01.2014 and 31.07.2019 were included in the study. Clinical and laboratory data which were already available before were recorded for all patients. Data collected retrospectively were evaluated with appropriate statistical methods. As a result of analysis, in FMF-Axial SpA group; median cervical mSASSS was 0 (Q1-Q3, 0-36), median lumber mSASSS was 3 (Q1- Q3, 0-7), 33 (27%) patients had cervical or lumber syndesmophyte and 5 (%4,1) patients had total ankylosis. Twenty-six (19,1%) of these patients had radiologically documented inflammatory hip disease, twelve (8,8%) of these patients underwent total hip replacement.