Analyses of relationships between life satisfaction and environmental conditions with machine learning applications
Çevre koşulları ve yaşam memnuniyeti arasındaki ilişkinin makine öğrenmesi uygulamaları kullanılarak analizi
  1. Tez No: 688656
  2. Yazar: KÜBRA AVCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEKİN KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Veri Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tezin amacı, çevresel faktörler ile yaşam memnuniyeti arasındaki ilişkiyi analiz etmektir. Bu bağlamda, Eurofound tarafından 2016 yılında gerçekleştirilen dördüncü Avrupa Yaşam Kalitesi Anketi'nin (EQLS) bireysel düzeydeki verileri kullanılmaktadır. Sıralı yanıtlar için karma efektli çok düzeyli modeller (Multilevel Mixed Effect Models for Ordered Responses) uygulanmaktadır. Çok düzeyli analizler, daha az gürültü seviyesi, yeşil alana kolay erişim ve geri dönüşüm hizmetlerine kolay erişimin bireylerin yaşam memnuniyetleri ile pozitif ilişkileri olduğunu göstermektedir. Öte yandan, kötü hava kalitesi ve yaşam memnuniyeti arasında olumsuz bir ilişki vardır. Ayrıca yoğun trafik, bireylerin yaşam memnuniyeti ile anlamlı bir ilişki göstermemektedir. SVM, KNN, WKNN, XGBoost, GBM, bagging, sıralı yanıtlar için bir karar ağacı (Decision Tree for Ordered Responses) ve sıralı orman (Random Forest) gibi makine öğrenme algoritmaları veri analizi için kullanılmaktadır. Bununla birlikte, makine öğrenimi algoritmaları, çevresel faktörler ile yaşam memnuniyeti arasında bir ilişki olduğunu göstermemektedir. Yaşam standardı, gelir, ruh sağlığı indeksi, yaş ve sağlık, yaşam memnuniyeti için en önemli değişkenler olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze relationships between environmental factors and life satisfaction. In this regard, individual level data from the fourth European Quality of Life Survey (EQLS) conducted by Eurofound in 2016 is utilized. Mixed-effects multilevel models for ordered responses are implemented. Multilevel analyses imply that less noise level, easy access to green space, and easy access to recycling services have positive relations with life satisfaction of individuals. On the other hand, bad air quality and life satisfaction have a negative relationship. Besides, heavy traffic does not indicate significant relationship with life satisfaction of individuals. The machine learning algorithms such as SVM, KNN, WKNN, XGBoost, GBM, bagging, a decision tree for ordinal responses, and ordinal forest are employed for further analysis. However, machine learning algorithms do not indicate an association between environmental factors and life satisfaction. Standard of living, income, mental wellbeing index, age and health are determined as the most important variables for life satisfaction.