Engelli çocuğu olan ve olmayan yaşlıların fiziksel aktivite düzeyi ve yaşam kalitesinin karşılaştırılması
The with and without disabled children elderly physical activity level and comparison of quality of life
- Tez No: 688657
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Günümüzde yaşlı nüfus oranı giderek artmaktadır. Yaşlı nüfustaki artışla birlikte toplumdaki engelli çocuğa sahip yaşlı ebeveynler kendilerine yeterli zamanı ayıramamakta, yeterli fiziksel aktivite yapamamakta ve hareketsizlikten kaynaklanan sağlık sorunları yaşamaktadırlar. Bu çalışmanın amacı engelli çocuğa sahip yaşlı ebeveynlerin yaşam kalitelerinin, egzersiz aktivite düzeylerine göre incelenmesi ve normal çocuğa sahip ailelerle karşılaştırılmasıdır. Elde edilen sonuçlarla engelli çocuğa sahip ebeveynlerin yaşam kalitelerinin yükseltilmesi noktasında etkin çözüm önerileri sunabilmektir. Çalışmamızda; Kişisel bilgi formu, Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği (WHOQOL-BREF) Kısa Formu ve Yaşlı Bireylerin Fiziksel Fitnes ve Egzersiz Aktive Ölçeği (YFFEAÖ) kullanılmıştır. Çalışmaya engelli çocuğa sahip 65 yaş ve üstü yaşlı ebeveynler (n=150) ve normal çocuğa sahip yaşlı ebeveynler (n=150) dahil edilmiştir. İstatistiksel analizlerde normal dağılıma uygunluk test edilmiş verilerin normal dağılmadığı belirlenmiştir. Engelli ve normal çocuğa sahip ebeveynlerin fiziksel aktivite ve egzersiz ile yaşam kaliteleri arasında ki farkı belirlemek için Mann Whitney U Testi, ilişki analizlerinde ise Spearman Korelasyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays the rate of elderly population has been increasing. With the increase in the elderly population, the elderly parents in the society with disabled children cannot spare themselves enough time, engage in sufficient physical activities, and experience health problems due to lack of activities. Purpose of this study is to examine quality of life of elderly parents with disabled children based on their exercise activity levels and compare with families with normal children. The findings might enable effective solution suggestions to increase quality of life of parents with disabled children. In this study Personal Information Form, World Health Organization Quality of Life Scale (WHOQOL-BREF) Brief Form and Physical Fitness and Exercise Activity Scale of Elderly Individuals (YFFEAÖ) were used. Elderly parents on or above the age of 65 with disabled children (n=150) and elderly parents with normal children (n=150) were included in the study. Conformity with normal distribution was tested with statistical analyses and it was determined that data was not normally distributed. Mann Whitney U Test was used to determine the difference between quality of life of parents with disabled and normal children and their physical activities together with exercise, while Spearman Correlation test was used in relationship analyses.