Bir Aydın Hareketi olarak Türkiye Günlüğü Dergisi
Journal of Türkiye Günlüğü As an Intellectual Movement
  1. Tez No: 688664
  2. Yazar: DİLŞAD TÜRKMENOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURHANETTİN DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
“Bir Aydın Hareketi Olarak Türkiye Günlüğü Dergisi”ile öncelikle dünyada aydın kavramının ortaya çıkışını ve aydın kavramına atfedilen anlamlar incelenmiştir. Sonrasında Türk tarihi içerisinde aydın serüveni ele alınarak Türkiye Günlüğü Dergisi'nin bu serüvendeki yeri açıklanmaya çalışılmıştır. Tezin amacı, Türk tarihi içerisinde aydının yaşadığı dönüşüm ve değişimleri ele almaktadır. Bu çerçevede aydının konumu ve misyonu incelenerek var olan değişimler, Batı aydınlarından olan farklılıklar ve bu farklılıkların sebepleri üzerine durulmuştur. Tezin temelde, aydın kavramından yola çıkarak Türk aydınının tasnifini yapmaya çalışmış ve asıl olarak Türkiye Günlüğü Dergisi'nin temsilcisi niteliğindeki temel aydınların Türk aydın serüvenindeki yerini ortaya koymaya çalışılmıştır. Bu araştırmada, literatür taraması ve yarı yapılandırılmış mülakat sistemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
“Journal of Türkiye Günlüğü As An Intellectual Movement”it is firstly scrutinized the implications attributed to the concept of appearance of Intellectual in the world enlightenment concept. Afterwards, handling the adventure of intellectual during the Turkish history, the place of daily journal of Turkey within this adventure has been tried to define. The aim of this thesis is to discuss the transformation and the change that the intellectuals have been faced over the course of Turkey History. Within this study, by delineating the position and mission of the intellectuals and the reasons for these difference.