Investigation of impulsive dirac equations
İmpalsif dirak denklemlerinin incelenmesi
- Tez No: 688665
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFENUR CEBESOY ERDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, fonksiyonel analiz ve spektral teoride bilinen bazı temel kavramlardan bahsedilmiş ve bir özdeğer problemi örneği sunulmuştur. Üçüncü bölümde, µ bir spektral parametre, $ K=\begin{pmatrix} 0&1\\ -1&0 \end{pmatrix}$,\: $ P=\begin{pmatrix} P_{11}&P_{12}\\ P_{21}&P_{22} \end{pmatrix}$ ve \newline $ i,j=1,2 $ için Pij, [0,π] aralığında reel değerli sürekli fonksiyonlar olmak üzere, \begin{equation*} K\dfrac{d\psi}{dx}+P(x)\psi=\mu\psi,\quad \psi(x)=\begin{pmatrix} \psi_{1}(x)\\ \psi_{2}(x) \end{pmatrix},\quad x\in[0,\pi] \end{equation*} matris denklemi tanıtılmış, bu denklem yardımıyla bir boyutlu kanonik Dirac sistemi elde edilmiş ve bu sistemin bazı spektral özellikleri verilmiştir. Dördüncü bölüm, iki kısımdan oluşmaktadır. İlk kısımda, impalsif Dirak operatörü tanımlanmış, bu operatörün özdeğerleri ve spektral tekillikleri üzerindeki teori verilmiştir. İkinci kısımda ise, orjindeki impalsif koşulun sahip olduğu bazı simetrilere ait özel durumlar incelenmiştir. Beşinci ve son bölüm ise sonuç ve öneriler için ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In the second chapter, some well known concepts of functional analysis and spectral theory are mentioned and an example of an eigenvalue problem is presented. In the third chapter, the matrix equation \begin{equation*} K\dfrac{d\psi}{dx}+P(x)\psi=\mu\psi,\quad \psi(x)=\begin{pmatrix} \psi_{1}(x)\\ \psi_{2}(x) \end{pmatrix},\quad x\in[0,\pi] \end{equation*} is introduced, where µ is a spectral parameter, $ K=\begin{pmatrix} 0&1\\ -1&0 \end{pmatrix}$, \: $ P=\begin{pmatrix} P_{11}&P_{12}\\ P_{21}&P_{22} \end{pmatrix}$ and $ P_{ij} $ \: are real valued functions which are continuous on the interval $[0,\pi] $ for $ i,j=1,2. $ The fourth chapter consists of two sections. In the first section, the impulsive Dirac operator is defined, theory on the eigenvalues and the spectral singularities of this operator is given. In the second section, some special cases are examined, where the impulsive condition at the origin has certain symmetries. The fifth and last chapter is devoted to the conclusion and recommendations.