Mut Ovası Sulama Birliğinin sistem performansının değerlendirilmesi
Evaluation of the system performance of Mut Plain Irrigation Union
  1. Tez No: 688667
  2. Yazar: MELİKE KAYADELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma Mut Ovası'nda bulunan Devlet Su İşleri'ne bağlı Mut Sulama Birliği'nin 2012-2018 yılları arasındaki sistem performansını değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Birliğin performansı 7 yıllık veriler kullanılarak; su etkinlik performansı, mali etkinlik performansı ve üretim etkinlik performansı ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçları yıllık su temini oranının 0.95m3 olduğunu göstermiştir. Birim sulama alanına iletilen yıllık sulama suyu miktarı 259.67m3 ha-1 ve birim sulanan alana iletilen yıllık sulama suyu miktarı 40,009 m3ha-1 olarak hesaplanmıştır. Araştırma sonucu mali etkinlik performansından bakım masrafının tahsilata oranının %24.20 ve yatırımın geri kazanım oranının %34.71 olarak gerçekleştiğini ve gelirin bakım masraflarını karşılayacak düzeyde olduğunu göstermektedir. Birim alana düşen işletme-bakım-yönetim masrafları 3207.5 TL ha-1, su ücreti toplama oranı %69.5, kullanıcılara iletilen toplam sulama suyuna karşılık elde edilen ortalama gelir 1.829 TL/m3 olarak hesaplanmıştır. Üretim Etkinlik Performansından; birim sulama alanına karşılık elde edilen gelir 8760,74 TL ha-1, birim sulanan alana karşılık elde edilen gelir 3060,37 TL ha-1 ve şebekeye alınan birim sulama suyuna karşılık elde edilen gelir 4268.5 TL ha-1 olarak hesaplanmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda Mut Sulama Birliği'nin başarılı bir işletmeye sahip olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the system performance of the Mut Irrigation Union, which is linking with the DSİ (State Hydraulic Works) in Mut Plain, between the years 2012 and 2018. Seven years of data were used to assess the evaluation of the union in terms of water efficiency, financial efficiency, and production efficiency. Turkish Liras(TL) is used to measure financial efficiency. Their irrigation rate was 35.78%, and the yearly water supply rate was 0.95 m3, according to the study's findings. The yearly irrigation water delivered to the unit irrigation area was calculated to be 259.67 m3 ha-1, while the annual irrigation water delivered to the unit irrigated area was calculated to be 40,009 m3ha-1. According to the findings, the maintenance expenses to collection from financial efficiency performance ratio is 24.20%, the investment recovery rate is 34.71%, and revenue is sufficient to pay maintenance costs. The average income for the total irrigation water delivered to users was calculated as 1.829 TL ha/m3. The operation-maintenance-management costs per unit area were calculated as 3207.5 TL ha-1, the water fee collection performance rate was 69.5%, and the average income for the total irrigation water delivered to users was calculated as 3207.5 TL ha-1.The income for the unit irrigation area was calculated as 8760,74 TL ha-1, the in come for the unit irrigated area was calculated as 3060,37 TL ha-1, and the income for the unit irrigation water taken into the network was calculated as 4268.5 TL ha-1, according to Production Efficiency Performance. We can conclude from the research that Mut Irrigation Association is a successful company.