Migrenli hastalarda ve idiyopatik intrakraniyal hipertansiyonlu olgularda manyetik rezonans görüntüleme ile dura sinüslerinin morfometrik analizi
Morpometric analysis of dura sinus by magnetic resonance imaging in patients with idiopatic intracranial hypertension
- Tez No: 688668
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞRUL ÖRMECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Nöroloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Anatomy, Neurology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Cerebral arter anatomisi kapsamlı bir şekilde tanımlanmış olsada, cerebral venöz anatomisi oldukça değişken ve karmaşıktır. Ayrıca sinus kalibreleri dinamiktir ve BOS dinamiği veya diğer fizyolojik parametrelerden kaynaklanan kafa içi basınçtaki değişikliklerden de etkilenebilir (1–3). Bu durum çalışmalarda kafa içi basınç değişimini göstermede sinus durae matris'lerin kullanımını anlamlı hale getirmektedir. Bu bilgiler doğrultusunda bu araştırmanın amacı migrenli hastalarda, İİH'lı olgularda ve sağlıklı kontrol grubunda beynin venöz sistem yapılarının çap ölçümünün kontrastlı Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) ile belirlenmesi ve kontrol grubu ile karşılaştırmalı olarak incelenmesidir. Çalışmamızın hasta grubunu 83 migren tanılı ve 22 İİH'lı tanılı olgu oluşturmaktadır. Kontrol grubunda ise 86 sağlıklı birey çalışmaya dahil edilmiştir. Retrospektif olarak planladığımız çalışmamızda kontrastlı MRG tetkiki yapılan bu 191 birey incelenmiştir. Elde ettiğimiz sonuçlara dayanarak migren hastası ve İİH'lı olgularda sinus sagittalis superior (SSS) ölçümü kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Çalışmamız hasta gruplarında sinus durae matris'lerin çap ölçümü değerini vererek literatüre katkı sağladığını düşünmekteyiz. İİH ve migrenin sinus durae matris'lerin çapı ile ilişkisini aydınlatabilmek ve çap ölçümlerinde belli bir norm geliştirebilmek için daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although cerebral artery anatomy has been extensively described, cerebral venous anatomy is highly variable and complex. In addition, sinus calibers are dynamic and may be affected by changes in intracranial pressure caused by CSF dynamics or other physiological parameters (5-7). This makes the use of dural venous sinuses meaningful in demonstrating intracranial pressure changes in studies. In line with this information, this study aims to compare the morphometric properties of the venous system structures of the brain with contrast-enhanced MRI in patients with migraine, IIH and healthy control groups. The patient group of our study consisted of 83 individuals diagnosed with migraine, 22 patients with IIH, and 86 healthy individuals in the control group. In our retrospective study, 191 individuals who underwent contrast-enhanced MRI were examined. Based on the results we obtained, SSS diameter measurement in patients with migraine and IIH was found to be significantly higher than in the control group. In line with this clue, we thought that it would contribute to the understanding of the pathogenesis and treatment of migraine and IIH. More comprehensive studies are needed to elucidate the relationship between IIH and migraine with the diameter of the sinus durae matrices and to develop a certain norm for diameter measurements.