Bir eğitim araştırma hastanesinde subklinik hipotiroidili hastaların kan lipit düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of Blood Lipid Levels of Patients with Subclinical Hypothyroidism in A Training and Research Hospital
  1. Tez No: 688693
  2. Yazar: ŞULE KILINÇ
  3. Danışmanlar: UZMAN ZEYNEP AŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Giriş: Subklinik hipotiroidi serum tiroid stimülan hormon (TSH) seviyesinin 4-5 mU/mL'nin üzerindeyken serum serbest tetraiyodotironin (sT4) düzeyinin normal bulunduğu biyokimyasal bir tanımlamadır. Toplumda oldukça yaygın görülen bir hastalık olup sıklıkla asemptomatik veya diğer hastalıklarla karışabilecek nonspesifik belirti ve bulgular vermektedir. Tanısı gözden kaçırılırsa aşikar hipotiroidiye ilerleme, ateroskleroz, dislipidemi, non alkolik yağlı karaciğer hastalığı ve metabolik sendrom gibi sonuçlara yol açabilmektedir. Tedavisi ise uygun dozda levotiroksin replasmanı ile yapılabilecek kadar basittir. Fakat fayda zarar dengesi düşünülerek hangi hastalara tedavi başlanacağı dikkatlice seçilmelidir. Yapılan çalışmalarda subklinik hipotiroidi ile dislipidemi ve kardiyovaskuler hastalıkların ilişkisi net olmadığı için tedavisi de tartışmalıdır. Bu çalışmanın amacı subklinik hipotiroidi hastalarında dislipidemi sıklığını araştırmak ve tedavi gerekliliğini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızın evreni Mart 2019-Mart 2020 tarihleri arasında dahiliye ve aile hekimliği polikliniklerine başvurmuş, 18 yaş üzerinde ve herhangi bir nedenden dolayı TSH, sT4 ve lipid profili tetkikleri yapılmış kişiler oluşturmaktadır. Diyabet, hiperlipidemi, ailesel dislipidemi, malignitesi tanısı olan hastalar ve gebelik durumu olan hastalar dışlandıktan sonra hasta grubu olarak 261 kişi, kontrol grubu olarak 241 kişi çalışmamıza dahil edilmiştir. Retrospektif olarak sonuçları taranan hastaların tiroid fonksiyon testleri sonuçları, kan lipid düzeyleri sonuçları, kronik hastalıkları, tiroid replasman tedavisi alıp almadıkları kaydedilerek iki grup arasındaki farklar ve tiroid fonksiyon testleri ile kan lipid düzeyleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen subklinik hipotiroidili hastaların 245'i (%93,9) kadın, 16'sı (%6,1) erkektir. Kontrol grubunda 23 kişi, hasta grubunda 210 kişi olmak üzere toplamda 233 kişi (%46,4) levotiroksin tedavisi almaktadır. Subklinik hipotiroidi hastalarında medyan TSH değeri (6,59 μIU/mL) kontrol grubuna göre (1,65 μIU/mL) anlamlı düzeyde daha yüksektir (p0,05). Subklinik hipotiroidili hastaların yaşları ile TK (r=0,306; p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Subclinical hypothyroidism is a biochemical definition where serum TSH level is above 4-5 mU / mL while serum fT4 level is normal. It is a very common disease in the community and often gives asymptomatic or nonspecific signs and symptoms that can be confused with other diseases. If the diagnosis is missed, it may lead to progression to overt hypothyroidism, atherosclerosis, dyslipidemia, non-alcoholic fatty liver disease and metabolic syndrome. Its treatment can be simple enough to be done with an appropriate dose of levothyroxine replacement. However, considering the benefit-harm balance, which patients to start treatment should be carefully selected. Since the relationship between subclinical hypothyroidism and dyslipidemia and cardiovascular diseases is not clear in the studies conducted, its treatment is also controversial. The aim of this study is to investigate the presence of dyslipidemia in patients with subclinical hypothyroidism and to determine the need for treatment. Material and Method: The population of our study consists of people over the age of 18 who applied to internal medicine and family medicine outpatient clinics between March 2019 and March 2020, and who had TSH, fT4 and lipid profile examinations for any reason. After excluding patients with diabetes, hyperlipidemia, familial dyslipidemia, malignancy and patients with gestational status, 261 patients as the patient group and 241 individuals as the control group were included in our study. The differences between the two groups and the relationships between thyroid function tests and blood lipid levels were examined by retrospectively screening the results of thyroid function tests, blood lipid levels, chronic diseases, and whether they received thyroid replacement therapy. Results: Patients with subclinical hypothyroidism in our study 245 (93.9%) are women and 16 (6.1%) are men. 233 people (46.4%) in total, including 23 people in the control group and 210 people in the patient group, were receiving levothyroxine treatment. In patients with subclinical hypothyroidism, the median TSH value (6.59 μIU / mL) was significantly higher than the control group (1.65 μIU / mL) (p 0.05). The age of patients with subclinical hypothyroidism and TC (r = 0.306; p 0.05).