Kurak koşullarda çinko nano oksit uygulamalarının buğdayda çimlenme ve fide büyümesi üzerine etkileri
The effects of zinc nano oxide applications on germination and seedling growth in wheat under drought conditions
  1. Tez No: 688695
  2. Yazar: MEHMET CAYNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİĞDEM ARPALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Laboratuvarlarında, tesadüf parsellerine göre dizayn edilmiş faktöriyel deneme deseninde dört tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Üç buğday çeşidinde (Alparslan, Bezostaya ve Tir genotipi) üç farklı çinko nano oksit uygulaması (Kontrol, 20, 40 ppm) ve PEG 6000 ile oluşturulan farklı osmotik basınca sahip kuraklık stresi koşullarında (Kontrol, -0.45, -0.77, -1.03 MPa) çimlenme ve fide büyümesi üzerine olan etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada çimlenme oranı, kök uzunluğu, koleoptil uzunluğu, oransal su içeriği, sap uzunluğu, sap yaş ve sap kuru ağırlığı, kök yaş ve kök kuru ağırlığı ve turgor gibi çimlenme indeksleri değerlendirilmiştir. Sonuçlar çinko nano oksit (Kontrol, 20 ppm, 40 ppm) gübre uygulamalarının kuraklık stresinde dördüncü ve sekizinci günlerde çimlenme oranlarını artırdığı ve istatistiki olarak farklılık gösterdiği görülmüştür. Diğer parametreler üzerinde istatistiksel farklılıklar görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the laboratories of Yüzüncü Yıl University, Faculty of Agriculture, Department of Field Crops, in a factorial trial design designed according to coincidence plots, with four replications, three different nano zinc oxide applications (Control, 20, 40 ppm) of three wheat varieties (Alparslan, Bezostaya, and Tir genotype). In drought stress conditions with different osmotic pressure (Control, -0.45, -0.77, -1.03 MPa) created with PEG 6000, bread wheats were treated with zinc nano oxide for twelve hours and grown on petri dishes and their effects on germination and seedling growth on the first development period were determined. Germination indices such as germination rate, root length, coleoptile length, proportional water content, stem length were evaluated in the experiment. Results showed that zinc nano oxide (Control, 20 ppm, 40 ppm) application increased germination rates on the fourth and eight days and showed a statistically significant difference. There were no statistical differences on other parameters.