Acil servise spontan burun kanaması nedeniyle başvuran hastalarda topikal traneksamik asit uygulamasının etkinliği
Effectiveness of topical tranexamic acid application in patients who apply to the emergency department for spontanous nose bleeding
  1. Tez No: 688696
  2. Yazar: MUSTAFA ERTEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ALGIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş: Acil servise kanama nedeniyle en sık başvuru şikayetlerinden biri epistaksistir. Anterior ve posterior epistaksis olmak üzere ikiye ayrılıp büyük çoğunluğunu anterior bölgeden kaynaklanan epistaksisler oluşturur. Anterior epistaksis tedavisinde; topikal vazokonstriktörler, gümüş nitrat çubukları, koterizasyon ve cerrahi ligasyon kullanılan tedavi yöntemleridir. Acil serviste en yaygın kullanılan yöntemlerden biri anterior nazal tampon uygulamasıdır. Mevcut literatürde, anterior epistaksis hastalarında vazokonstriktör seçeneklerinden biri olan traneksamik asitin kullanım yolu, dozu ve şekliyle ilgili standardize edilmiş bir tedavi yöntemi yoktur. Amaç: Biz yaptığımız bu çalışmada nazal tampona emdirilmiş traneksamik asit uygulaması ile yine nazal tampona emdirilmiş klasik vazokonstriktör ajanların topikal uygulamasını; ilk kanama durma süresi, acilde kalış süresi, rekürren başvuru oranı ve profilaktik antibiyotik ihtiyacı açısından birbirlerine karşı üstünlüklerini karşılaştırdık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma tek merkezli, prospektif, (1:1) randomize kontrollü olup, 15 Nisan 2020 ile 30 Mart 2021 tarihleri arasında yıllık yaklaşık 600.000 hastaya hizmet veren Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'nde yürütülmüştür. 18 yaş üstü, spontan burun kanaması ile başvuran ve onamı alınan tüm hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Travmatik epistaksis, posterior epistaksis, traneksamik asit alerjisi, kendiliğinden durmuş küçük kanamalar, bilinen kanama diyatezi, antikoagülan ve/veya antiplatelet kullanımı, INR >1.5 olması ve takip sonuçlarının bilinmemesi dışlama kriteri olarak belirlendi. Spontan epistaksisle başvuran hastalara iki farklı tedavi protokolü uygulandı. Standart tedavi grubunda olan hastalara epinefrin (1:100000) + lidokain (%2) emdirilmiş tampon, traneksamik asit grubunda olan hastalarına ise 500 mg (10 ml'de 500 mg) traneksemik asit emdirilmiş tampon kanayan burun deliğine yerleştirildikten sonra burun kanatlarına bası uygulandı. Primer ve sekonder sonlanım ölçütlerine göre bu iki farklı tedavi grubunun birbirlerine karşı üstünlükleri kıyaslandı. Bulgular: Çalışmaya dışlama kriterleri uygulandıktan sonra 160 hasta dahil edildi. Her iki tedavi grubunda da 80 hasta vardı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Epistaxis is one of the most common admission complaints to the emergency department due to bleeding. It is divided into two as anterior and posterior epistaxis, and most of it is epistaxis originating from the anterior region. In the treatment of anterior epistaxis; topical vasoconstrictors, silver nitrate sticks, cauterization and surgical ligation are the treatment methods used. One of the most widely used method in the ER is the anterior nasal packing. In the current literature, there is no standardized treatment method regarding the use, dosage and form of tranexamic acid, which is one of the vasoconstrictor options in patients with anterior epistaxis. Objective: In this study, the topical application of classical vasoconstrictor agents absorbed into nasal tampon with tranexamic acid absorbed into nasal tampon; We compared their advantages over each other in terms of first bleeding stopping time, duration of hospital stay, recurrent admission rate and prophylactic antibiotic need. Materials and Methods: This study was conducted in a single-center, prospective, (1: 1) randomized controlled manner in the Emergency Medicine Clinic of Ümraniye Training and Research Hospital of Health Sciences University, which serves approximately 600,000 patients annually between 15 April 2020 and 30 March 2021. All patients over the age of 18 who presented with spontaneous epistaxis and whose consent was obtained were included in the study. Traumatic epistaxis, posterior epistaxis, tranexamic acid allergy, spontaneous minor bleeding, known bleeding diathesis, anticoagulant and / or antiplatelet use, INR> 1.5 and not knowing the follow-up results were determined as exclusion criteria. Two different treatment protocols were applied to patients who presented with spontaneous epistaxis. Epinephrine (1: 100000) + lidocaine (2%) impregnated tampon was applied to patients in the standard treatment group and 500 mg (500 mg in 10 ml) tranexemic acid impregnated tampon was applied to patients in the tranexamic acid group was placed in the bleeding nostril, and pressure was applied to the nasal wings. The advantages of these two different treatment groups over each other were compared according to the primary and secondary outcome measures. Results: After applying the exclusion criteria, 160 patients were included in the study. There were 80 patients in both treatment groups.