Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinde dijital bağımlılık düzeyi ve uyku kalitesi arasındaki ilişkisi
- Tez No: 688706
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY MÜGE ALVUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinde dijital bağımlılık düzeyi ve uyku kalitesi arasındaki ilişkisini farklı değişkenler açısından incelenmesi olarak belirlenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışma kesitsel tipte araştırma olup Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 2020-2021 döneminde eğitim gören toplam 1074 kişiye ulaşılarak yapılmıştır. Veri toplama araçları olarak; katılımcıların demografik ve genel bilgilerin sorgulandığı kısa anket formu, Dijital Bağımlılık Ölçeği(DBÖ), Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi(PUKİ) ve İnternet Bağımlılığı Ölçeği(İBÖ) online anket yöntemiyle uygulandı. Çalışma onamı anket metninin önünde yer alan yazılı onam ile alındı. Araştırmadan elde edilen verilerin değerlendirmesinde Statistical Package for the Social Sciences 20.0 paket programı kullanıldı. Pearson ki kare, Mann Whitney-U, One sample T-Test ve Spearman istatistiksel testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study; It was determined as the examination of the relationship between the level of digital addiction and sleep quality in Kocaeli University Faculty of Medicine students in terms of different variables. Materials and Methods: The study is a cross-sectional study and was conducted by reaching a total of 1074 people studying at Kocaeli University Faculty of Medicine in the period of 2020-2021. As data collection tools; a short questionnaire form, in which the demographic and general information of the participants were questioned, Digital Addiction Scale, Pittsburgh Sleep Quality Index (PUKI) and Internet Addiction Scale were applied by online questionnaire method. Consent to the study was obtained with the written consent placed in front of the questionnaire text. Statistical Package for the Social Sciences 20.0 package program was used to evaluate the data obtained from the study. Pearson chi-square, Mann Whitney-U, One sample T-Test and Spearman statistical tests were used.