Hentbol antrenmanlarında kullanılmak üzere tasarlanan antrenman aracının atış performansına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the training vehicle designed to be used in handball trainings on shooting performance
  1. Tez No: 688735
  2. Yazar: AHMED KHALEEL ISMAEL AL-GBURI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN SAYGIN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHANNAD KAMEL SHAKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırmanın amacı; hentbol antrenmanlarında kullanılmak üzere tasarlanan antrenman aracının atış performansına etkisinin incelenmesidir. Araştırmada öntest sontest kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2020-2021 sezonununda Irak Gençlik Ligi'ne katılan sporcular oluşturmaktadır. Çalışmada amaçlı örnekleme tekniklerinden biri olan kolayda örnekleme tekniği kullanılmıştır. Örnekleme 16-18 yaşlarında olup 1. ligde mücadele eden 22 hentbolcu (6 pilot, 8 deney, 8 kontrol) dâhil edilmiştir. Veriler 2020-2021 eğitim-öğretim yılında toplanmıştır. Araştırma öncesi atış becerisini ölçmek amacıyla bir antrenman cihazı tasarlanmıştır. Araştırmada kullanılacak testler, uzman görüşü alınarak belirlenmiş ve 3 farklı atış testinin (dikey sıçrayarak, öne sıçrayarak ve sabit) uygulanmasına karar verilmiştir. Katılımcılar antrenman cihazında yer alan hareketli çemberlere 9 m uzaklıktan 5'er deneme gerçekleştirmiştir. Çember içine giren atışlara 2, çembere çarpan atışlara 1, çember dışına giden atışlara 0 puan verilmiştir. Deneme sonrası skorlar kaydedilmiştir. Araştırma sürecinde haftada 3 gün, 24 antrenman gerçekleştirilmiştir. Antrenmanlar toplam 8 hafta sürmüştür. Elde edilen veriler bilgisayar ortamına kaydedilmiş ve verilerin analizinde SPSS 24 paket programı kullanılmıştır. Analiz sürecinde betimsel istatistiklerden yararlanılmıştır. Deney ve kontrol grubu ön ve son test puanlarındaki artış, gelişim oranı ile gösterilmiştir. Ön test - son test puanlarındaki gruplar arası farkın belirlenmesi için ise eşleştirilmiş gruplar t testi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi p˂0,05 olarak kabul edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, dikey sıçrayarak atış testinde deney grubunun %61.53, öne sıçrayarak atış testinde % 69.23 ve sabit atış testinde % 57.62 oranında bir gelişme gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of the training tool designed to be used in handball training on shooting performance. Experimental design with pretest posttest control group was used in the research. The population of the research consists of the athletes participating in the Iraqi Youth League in the 2020-2021 season. Convenience sampling technique, which is one of the purposeful sampling techniques, was used in the study. The sampling included 22 handball players (6 pilots, 8 experiments, 8 controls) aged 17-19 and competing in the 1st league. The data were collected in the 2020-2021 academic year. A training tool was designed to measure shooting skill before the research. The tests to be used in the research were determined by taking expert opinion and it was decided to apply 3 different shooting tests (vertical jump, forward jump and standing). Participants performed 5 trials from 9 meters away from the moving circles on the training device. 2 points were given for the shots that went inside the circle, 1 points for the shots that hit the circle, and 0 points for the shots that went out of the circle. Post-trial scores were recorded. During the research process, 24 training sessions were carried out, 3 days a week. The trainings lasted 8 weeks in total. The obtained data were recorded in the computer environment and SPSS 24 package program was used in the analysis of the data. Descriptive statistics were used in the analysis process. The increase in the pre- and post-test scores of the experimental and control groups was shown by the improvement rate. Paired groups t-test was used to determine the difference between the groups in the pre-test and post-test scores. The significance level was accepted as p˂0.05. To the results of the research, it was determined that the experimental group showed an improvement of 61.53% in the vertical jump, 69.23% in the forward jump and 57.62% in the standing shooting test.