İş sağlığı ve güvenliğinde motivasyonun rolü
The role of motivation on occupationalhealth and safety
- Tez No: 688736
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM KUNDURACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışmasında; risk etmenleri çeşitlerinden olan psikososyal risk etmenlerinin çalışanlarınmotivasyon ile iş sağlığı ve güvenliği algıları, iş kazaları arasındaki ilişkinin ortaya konulması amaçlanmıştır. İşyerlerindeki eğitimlerin yanı sıra çalışan kişilerin motivasyonlarındaki düşüşlerin ve bunun sonucunda oluşacak stresin; iş kazası sayısını arttıracağı gibi motivasyon yükselmesi durumunda hem verimliliğin artması ve buna bağlı olarak iş kazalarının önleneceği vurgulanmıştır. Fiziksel, kimyasal ve biyolojik risk etmenleri kadar psiko-sosyal risk etmenlerinde üzerinde durulması gereklidir. Çalışanları çalıştıkları işlerinde maddiyat değerlerinin önemi olsa da ruhen de çalışma şartlarında kendilerini daha güvenli bir iş ortamında hissetmeleri yöneticilerinin çalışanlarına değer verdiğini hissetmeleri ve yöneticilerinin çalışanların güvenliği ve sağlığı için motivasyonlarını da önemsediklerini hissetmeleri hem çalışanın başarısına etki eder hem de iş verimini arttırır. İş yerinde mutlu çalışanlar daha motive, daha başarılı, daha verimli ve aidiyet duyguları yüksek olur.
Özet (Çeviri)
In this study; ıt is aimed to reveal the relationship between the motivation of the employees, occupational health and safety perceptions and occupational in juries among the pshycosocial risk factors which are among the type of risk factors. It was emphasized that in addition to the trainings in the work place, the decrease in the motivation of thee mployees and the resulting stres will increase the number of occupational accidents and in thecase of an increase in motivation, both productivity will increase and occupational accidents will be prevented accordingly. It is necessary to focus on psycho-social risk factors as well as physical, chemical and biological risk factors. Although the material values of the employees are important in their work, feeling themselves in an safer work environment in spiritual working conditions, feeling that their managers value their employees and feeling that their managers care about their motivation for the safety and health of the employees both affect the success of the employee and in crease the work efficiency. Happy employees at work are more motivated, more succesful, more productive and have a higher sense of belonging.