Dikey ve yatay kor antrenmanların çeviklik ve sürat üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of vertical and horizontal core trainings on agility and speed
  1. Tez No: 750965
  2. Yazar: DURMUŞ ALİ TINKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı dikey ve yatay düzlemde yapılan kor antrenmanların sürat ve çevikliğe etkisinin araştırılmasıdır. Araştırma, deneysel desenlerden olan gerçek deneme modellerinden ön test – son test kontrol gruplu model olarak desenlenmiştir. Araştırmaya katılan 15-18 yaş hentbolcular (n=36); dikey kor antrenman grubu, yatay kor antrenman grubu ve kontrol grubu olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır. Çalışmaya katılan hentbolcuların yaşları ortalaması 16,61±1,02 yıl, boyları ortalaması 177,68±7,04 cm, vücut ağırlıkları ortalaması 73,89±13,20 kg, vücut kitle indeksi ortalaması 23,29±3,57 kg/cm²dir. Çalışmaya katılan dikey kor antrenman deney grubu hentbolcuları normal antrenmanlara ek olarak dikey düzlemde, yatay kor antrenman deney grubu hentbolcuları ise normal antrenmanlara ek olarak yatay düzlemde 8 hafta boyunca kor antrenmanlar yapmıştır. Kontrol grubu ise ekstra bir antrenmana katılmamış normal hentbol antrenmanlarına devam etmiştir. Deney ve kontrol grubu hentbolculara bu 8 haftalık çalışmanın öncesi ve sonrasında seviyelerini belirlemek amacıyla 5-10-20-30 m. Koşu Testleri, 505-T Test, Hexagon, İllionis, Proagility Çeviklik Testleri, Plank Testi uygulanmıştır. Verilerin analizi SPSS 26.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Bulgular incelendiğinde sporcuların 20 metre koşu (F(1, 33)=5.61, ƞ2=1.15, p.05), 10 metre koşu (F(1, 33)=.24, ƞ2=.01, p>.05) ve 30 metre koşu (F(1, 33)=, ƞ2=.10, p>.05) değişkenlerinde ise ön test ve son test değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark belirlenmemiştir. Sporcuların, 505 (F(1, 33)=9.45, ƞ2=.22, p.05) değişkeninde ise grupların ön test ve son test değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark belirlenmemiştir. Çalışmada dikey kor antrenmanların çeviklik testlerini (505,İllionis, Hexagon ve T testi) olumlu yönde etkilediği, yatay kor antrenmanların ise kor kuvvetini geliştirdiği, hem yatay hem dikey antrenmanların özellikle 20 metre sürati geliştirdiği görülmüştür. Sonuç olarak yatay düzlemde yapılan kor antrenmanlarının kor kuvvetini etkilediği, dikey düzlemde yapılan kor antrenmanlarının ise sürat ve çevikliği yatay kor antrenmanlarına göre daha çok etkilediği sonucuna varılmıştır. Ayrıca koşu mekaniğinin bulunduğu testlerde dikey kor antrenmanların yatay kor antrenmanlarına göre daha önemli bir etki yarattığı sonucuna ulaşılmıştır. Sportif performans ve dinamizm gerektiğinde yatay düzlemde yapılan antrenmanlarla güçlenen kor kaslarının dikey düzlemde hareket kabiliyeti ve çeviklik kazanması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of core training in vertical and horizontal planes on speed and agility. The research was designed as a pretest-posttest control group model, which is one of the real experimental models, which is one of the experimental designs. Handball players aged 15-18 participated in the study (n=36); were divided into 3 groups as vertical core training group, horizontal core training group and control group. The average age of the handball players participating in the study is 16.61±1.02 years, their average height is 177.68±7.04 cm, their average body weight is 73.89±13.20 kg, and the average body mass index is 23.29±3.57 kg/ cm². The vertical core training experimental group handball players participating in the study performed core training in the vertical plane in addition to the normal training, while the horizontal core training experimental group handball players performed core training in the horizontal plane in addition to the normal training for 8 weeks. The control group, on the other hand, did not participate in any extra training and continued their normal handball training. Experimental and control group handball players before and after this 8-week training in order to determine their level 5-10-20-30 m. Running Tests, 505-T Test, Hexagon, Illinois, Proagility Agility Tests, Plank Test were applied. Data analysis was done using SPSS 26.0 package program. When the findings were examined, a significant difference was observed between the pre-test and post-test values of the groups in the 20-meter running (F(1, 33)=5.61, ƞ2=1.15, p.05), 10 meters run (F(1, 33)=.24, ƞ2=.01, p>.05) and 30 In the meters running (F(1, 33)=, ƞ2=.10, p>.05) variables, no statistically significant difference was found between the pre-test and post-test values. 505 (F(1, 33)=9.45, ƞ2=.22, p.05), there was no statistically significant difference between the pre-test and post-test values of the groups. In the study, it was observed that vertical core training positively affected agility tests (505, Illinois, Hexagon and T test), while horizontal core training improved core strength, and both horizontal and vertical training improved 20 meters speed. As a result, it was concluded that core training done in the horizontal plane affects core strength, while core training done in the vertical plane affects speed and agility more than horizontal core training. In addition, in the tests involving running mechanics, it was concluded that vertical core training had a more significant effect than horizontal core training. When sportive performance and dynamism are required, it is thought that the core muscles, which are strengthened by training in the horizontal plane, should gain mobility and agility in the vertical plane.