Ayak ve ayak bileği travması ile acil servise başvuran hastalarda tedavi seçeneklerinin X-ray ve bilgisayarlı tomografi sonuçlarına göre karşılaştırılması
Comparison of the effects of X-ray and computed tomography results on treatment in patients admitted to the emergency department with foot and ankle trauma
- Tez No: 688737
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET REŞİT ÖNCÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, ayak ve/veya ayak bileği travmasıyla acil servise başvuran olgularda tanı için çekilen direkt grafi (X-Ray) ve BT'nin patolojik bulguyu tespit etmedeki farklılıklarını ve yapılması gereken tedaviyi öngörebilirliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi acil servisinde 1 Ocak 2017- 31 Aralık 2019 tarihleri arasında ayak ve/veya ayak bileği travması olan hastaların BT ve X-ray sonuçlarının ve klinik özelliklerinin retrospektif olarak değerlendirilmesiyle gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Olguların %68,9'u erkek, yaş ortalaması 29,23 ± 16,75 yıldı. Hastaların %66,2'sinin hem X-ray hem BT sonucu normalken, %8,9'unda sadece BT'de, %24,9'unda hem X-ray hem de BT'de patoloji saptandı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the differences of direct radiography (X-Ray) and CT for diagnosis in patients who applied to the emergency department with foot and/or ankle trauma in detecting the pathological finding and predicting the required treatment. Method. The study was carried out by retrospectively evaluating the CT and X-ray results and clinical features of patients with foot and/or ankle trauma in the emergency department of Van Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine between January 1, 2017 and December 31, 2019. Results. 68.9% of the cases were male and the mean age was 29.23 ± 16.75 years. While both X-ray and CT results were normal in 66.2% of the patients, pathology was detected only in CT in 8.9%, and in both X-ray and CT in 24.9%.