Process safety management for upstream petroleum operations in Kirkuk
Kırkük'te petrol üretiminden önceki aşamaları gerçekleştiren petrol işletmeleri için proses güvenliği yönetimi
  1. Tez No: 688764
  2. Yazar: HALLOW QADIR AHMED AL JABBARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE ULUTAGAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Proses Güvenliği Yönetimi, çalışanları ve işyerlerini, patlamalar ve imhalar gibi sorunlara karşı korumayı amaçlar. Proses Güvenliği Sisteminin bileşenlerinin büyük bir çoğunluğu, proses güvenliği yönetimini doğrudan etkileyen hiyerarşik kültür ve idari kültür ile kati bir şekilde tanımlanır. Kuruluşlar, krizlere ve beklenmedik gelişmelere yönelik uygulamalar ve tepkilerden oluşan sağlam bir güvenlik kültürüne sahip olmak için ellerinden gelen çabayı gösterirler. Bu çalışma, petrol ve gaz sektörlerinde güvenlik standartlarının farkındalık düzeyini araştırmaya yönelik bir anket içermektedir. Bu çalışmanın sonuçları, belirlenmiş çalışma örnekleminde güvenlik becerilerinin geliştirilmesi için hayati önem taşıyan bir dizi tavsiyenin belirtilmesini içerir.
Özet (Çeviri)
Safety Management System is vital for oil and gas projects, Organizations center Around Process Safety Management to shield employees and offices from mishaps, like blasts and terminates. Most components of PSM are firmly identified with employees, who decide the hierarchical culture, and authoritative culture straightforwardly influences process safety management. Organizations put a push to have a solid safety culture, which are practices and reactions with respect to crisis and unusual circumstances. This study involves survey to investigate the level of awareness of safety standards in petrol and gas sectors. The outcomes of this study involve stating of set of recommendations that vital for safety skills improvement in the designated study sample.