Evaluation of covid-19 pandemic measures for mass transportation in Ankara
Covıd-19un Ankarada toplu taşımayla ilgili yolcu algılarına etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 688767
  2. Yazar: HIND FAHAD SAEED SHAHIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YETİŞKUL ŞENBİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Kamu Yönetimi, Ulaşım, Public Health, Public Administration, Transportation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Covid-19 (Yeni Koronavirüs Hastalığı) Salgını, DSÖ tarafından 30 Ocak 2020'de'Uluslararası Önem Arz Eden Halk Sağlığı Acil Durumu' olarak ilan edildi ve ülkeler,virüsün yayılmasını engellemek için çeşitli önlemler almaya başladı. Bu önlemlerin çoğu, insanların hareketliliğini sınırlandırdı ki dünya çapında toplu taşıma sistemleri ağır bir darbe aldı. Bu doğrultuda Covid-19 Pandemisi'nin toplu taşıma sistemlerine etkileri de araştırılmaya başlandı. Bu tez, Covid-19'un Ankara'nın toplu taşıma sistemine etkilerini, alınan önlemler ve bu önlemlerin toplu taşıma kullanımına etkileri ve yolcu algıları üzerinden irdelemektedir. Diğer çalışmalara benzer bir şekilde pandeminin toplu taşıma üzerindeki nesnel etkileri Ankara örneği ile analiz edilmektedir. Buna ek olarak görece daha az incelenmiş bir konu olan Covid-19'un toplu taşıma üzerindeki öznel etkileri de bu tezde yolcuların pandemi döneminde toplu taşımaya yönelik risk ve etkinlik algıları ile araştırılmaktadır. Koruma Motivasyon Teorisi temel alınarak pandemi döneminde yolcu algıları literatür taraması dahil sağlık davranış modeli çerçevesinde çevrimiçi bir anket ile etüt edilmektedir. Covid-19'un Ankara'nın toplu taşıma sistemine etkisi olduğu hipotezi, araştırmanın yolcu sayıları, işe gelip-gitme süreleri, mesafeleri, bekleme süreleri ve aktarma sayıları gibi nesnel ölçütlere dayanan bulgular ile doğrudan desteklenmektedir. Ancak zirve saatler, pandemi sebebiyle değişmeyen tek ölçüt olarak bulunmuştur. Katılımcıların çoğunlukla risk algılarına rağmen pandemiye karşı nötr tutumları, Covid-19'un toplu taşıma üzerindeki öznel etkilerini ortaya çıkarmaktadır. Son olarak, pandemi döneminde tamamlanan bu araştırmanın zaman-mekan ve örneklem büyüklüğü kısıtları dikkate alınmalıdır. Bu doğrultuda bulgular daha fazla araştırma ile irdelenerek doğrulanabilir.
Özet (Çeviri)
COVID-19 was labeled a Public Health Emergency of International Concern by WHO on the 30th of January 2020. Countries enacted measures to curb the spread of the virus, many of which resulted in limiting peoples' mobility; mass transportation systems worldwide took the hardest hit. Thus, research emerged on the impact of COVID-19 on mass transit systems worldwide. This thesis analyzes COVID-19's effect on Ankara's mass transit through detailing the measures taken by the city and the effects those decisions had on its network. Similar to other research, the thesis analyses the objective effects the pandemic had on mass transit. It also focuses on the subjective effects of COVID-19 on the system - an underresearched topic- through investigating residents' risk and efficacy perceptions of mass transit during the pandemic. Applying Protection Motivation Theory, a prominent health-risk behavioral model, literature review and an online survey were conducted to investigate the effects of COVID-19 on perceptions of mass transit in Ankara. Findings support the hypothesis that COVID-19 had an effect on mass transportation in Ankara in terms of objective metrics such as ridership levels, commute time,commute distance, waiting time, and number of transfers needed; peak hours was the only metric experiencing no change as a result of the pandemic. In terms of the subjective effects of COVID-19 on mass transit in Ankara, participants mostly reported close to neutral efficacy and risk perceptions. Finally, limitations include sample size and time period covered; Findings are true only if corroborated through further research.