Kahramanmaraş ilinde yağlı trafolarda otomasyon sistemi.
Automation system in oil transformers in Kahramanmaraş province
  1. Tez No: 688829
  2. Yazar: HACI AHMET ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞEKKELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez çalışmasında, Kahramanmaraş ilinde bulunan trafo merkezlerinden EÜAŞ'a ait olan SIR Hidroelektrik Santrali ile TEİAŞ'a ait olan Doğanköy trafo merkezi, Göksun trafo merkezi, Kılılı trafo merkezi ve Narlı trafo merkezinden trafolardan yağ numuneleri alınmıştır. Laboratuvar ortamında SIR Hidroelektrik Santrali için 3 fazda ayrı ayrı olarak ve Doğanköy trafo merkezi, Göksun trafo merkezi, Kılılı trafo merkezi ve Narlı trafo merkezinden alınarak test edilmiş olup bu trafo merkezlerinde bulunan yağlı trafolarda otomasyon sistemi incelenmiştir. Yağlı trafolardaki arıza tespit çalışmalarında önemli rol oynayan faktörler açıklanmıştır. Otomasyon sisteminin temel amacı trafo yağlarının dielektrik delinme dayanımı geriliminin anlık olarak raporlanması ve öneriler sunmasıdır. Bununla birlikte bu sistemin diğer amaçları potansiyel arızalara karşı önceden önlem alınması ve çalışan sistemin güvenliğini ön planda tutulmuştur. Yağlı trafolarda temel sorun yağın kalitesinin korunmasıdır. Yağın kalitesi dış etkenlerden etkilenmektedir. Oksijen, nem, ortam sıcaklığı; yükün oluştuğu ısıya bağlı olarak, yağın genleşmesi ve havada bulunan zararlı gazlar ile bazı partiküllerin etkisiyle yağın kalitesi negatif olarak etkilenmektedir. Otomasyon sistemiyle bu etkenlerden dolayı yağın kalitesinde oluşan durumları güncel olarak program sayesinde uyarı vermekte ve bu uyarılar veri tabanına kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, oil samples were taken from transformers from SIR Hydroelectric Power Plant belonging to EÜAŞ and Doğanköy transformer center, Göksun transformer center, Kıllı transformer center and Narlı transformer center belonging to TEİAŞ from transformer centers located in Kahramanmaraş province. In the laboratory environment, it has been tested separately in 3 phases for the SIR Hydroelectric Power Plant and taken from Doğanköy transformer center, Göksun transformer center, Kıllı transformer center and Narlı transformer center, and the automation system in the oily transformers in these transformer centers has been examined. The factors that play an important role in fault detection studies in oily transformers are explained. The main purpose of the automation system is to instantly report the dielectric breakdown strength voltage of transformer oils and provide suggestions. However, other purposes of this system are to take precautionary measures against potential failures and the safety of the operating system is prioritized. The main problem in oily transformers is to preserve the quality of the oil. The quality of the oil is affected by external factors. Oxygen, humidity, ambient temperature; Depending on the temperature at which the load is formed, the expansion of the oil and the effect of harmful gases and some particles in the air affect the quality of the oil negatively. With the automation system, the status of the oil quality due to these factors gives warnings thanks to the program and these warnings are recorded in the database.