Protein-DNA dissociation kinetics and chromosome organization in a model bacterial confinement
Model bakteri hücre sınırlarında protein-DNA ayrılma kinetikleri ve kromozom organizasyonu
  1. Tez No: 688835
  2. Yazar: ZAFER KOŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYKUT ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Transkripsiyonel aktivasyon ve baskılama protein-DNA komplekslerinin geçici etkileşimine bağlıdır. Son çalışmalar bu etkileşimlerin yaşam sürelerinin de transkripsiyon süreci için hayati önem taşıdığını göstermektedir. Benzer olarak in vitro tek-molekül çalışmaları proteinlerin yığın derişimi kolaylaştırılmış ayrılma (FD) yoluyla arttıkça nükleoid-bağlı proteinlerin (NAP) DNA'dan hızla ayrıldığını göstermiştir. Bununla beraber söz konusu konsantrasyona bağlı mekanizmanın NAP seviyeleri ve 3D kromozom yapısının sıklıkla birbirine bağlı olduğu bakteri hücresinde fonksiyonel olup olmadığı bilinmemektedir. Bu çalışmada, spesifik ve spesifik olmayan dimerik NAP'ların yüksek moleküler ağırlıklı halkasal DNA molekülünden kopması, kapsamlı iri taneli moleküler simülasyonlar kullanılarak bakteriyel kromozomun hücre sınırlarını taklit eden çubuk biçimli bir yapı kullandık. Simülasyonlarımız fizyolojik olarak ilgili pik protein seviyelerinin çok sıkışık kromozom yapılarına sebep olduğunu göstermektedir. Bu tür çökmeler proteinlerin DNA'da kalma süresinin daha kısa olmasına sebep olsa da bu olay yalnızca DNA'ya spesifik olarak bağlanan inversiyon stimülasyon faktörü (Fis) gibi NAP'larda gerçekleşmektedir. Buna karşın nonspesifik NAP'ların kopma hızının protein miktarı arttıkça düşmesi ters bir FD yapısına işaret etmektedir. Sabitlenmiş kromozon modeliyle çalıştırılan simülasyonlar söz konusu ters cevabın DNA'nın segmental dalgalanmalarına bağlı olduğunu ve ılıman kromozom çökmesinin protein ayrılmasını hızlandırdığını göstermektedir. Genel anlamda sonuçlarımız DNA'ya bağlanan proteinlerin hücre içindeki sayılarının bu proteinlerin DNA'ya bağlı kalma süresi ve kromozom mimarisyle yakından ilişkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Transcriptional initiation and repression require the temporal interactions of transcription factors with DNA. Recent experiments showed that the interaction lifetime is crucial for transcriptional regulation. Relevantly, in vitro single-molecule studies showed that nucleoid-associated proteins (NAPs) dissociate rapidly from DNA through facilitated dissociation (FD) with the increasing phase-solution protein concentration. Nevertheless, it is not clear whether such a concentration-dependent mechanism is functional in bacterial confinement, in which NAP levels and the 3D chromosomal architecture are coupled. Here, we employ extensive coarse-grained molecular simulations, where we model the dissociation of specific and nonspecific dimeric NAPs from a high-molecular-weight circular DNA polymer in a rod-shaped structure constituting the cellular boundaries. Our simulations indicate that the peak cellular protein concentrations result in highly compact chromosomal conformations. Such compactions lead to shorter DNA-residence times but only for NAPs demonstrating sequence-specificity, such as the factor for inversion stimulation (Fis). On the other hand, the dissociation rates of nonspecific NAPs decrease with the increasing protein concentrations, exhibiting an inverse FD behavior. Another set of simulations utilizing restrained chromosome models reveal DNA-segmental fluctuations as the cause of this reversed response, suggesting that moderate chromosomal compaction promotes protein dissociation. Together, our findings suggest that cellular quantities of structural DNA-binding proteins could be highly influential on their residence times and the chromosome architecture.