Tükrük bezi adenoid kistik karsinomlarında PD-l1 ekspresyonu, moleküler alterasyonların araştırılması ve histopatolojik korelasyonu
PD-L1 expression, molecular alterations and histopathological correlation in salivary gland adenoid cystic carcinomas
- Tez No: 688852
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM GAYE GÜLER TEZEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Adenoid kistik karsinomlar (AKK) tükrük bezi tümörlerinin biyolojik olarak en destrüktif ve öngörülemeyen tümörlerinden biridir. Günümüzde bu tümörlerde MYB/MYBL1-NFIB translokasyonları tanımlanmıştır. Bu alterasyonlar prognoz ve tanı aşamasında yardımcı olmakla birlikte, hedefe yönelik tedavi aşamasında da hedef molekül olarak karşımıza çıkabilmektedir. Öte yandan son zamanlarda birçok tümör grubunda (malign melanom, küçük hücreli dışı akciğer karsinomu ve renal hücreli karsinomlar gibi)“Programmed death-ligand 1”(PD-L1) ekspresyonunun kötü prognoz ile ilişkisi gösterilmiş olup bu tümörlerde“programmed death-1”(PD-1)'i hedefleyen immünoterapiler tedavi aşamasında dikkate değer bir başarı göstermiştir. Tükrük bezi tümörlerinde PD-L1 ekspresyonu hakkında çok az çalışma mevcuttur ve klinikopatolojik davranışına yönelik araştırmalar devam etmektedir. Bu çalışma ile arşivimizdeki MYB/MYBL1-NFIB gen translokasyonu içeren AKK'ların saptanması, bu tümörlerin morfolojik ve klinik özelliklerinin değerlendirilmesi ve PD-L1'nın immünohistokimyasal olarak AKK'lardaki prognostik değerinin sorgulanması amaçlanmıştır. Bu çalışmada 2000-2020 yılları arasında tanı almış tükrük bezi kökenli 56 primer AKK vakası, 10 uzak metastaz ve 6 lenf nodu metastazı odakları değerlendirmeye alındı. Primer ve metastaz odaklarının formalin fikse parafine gömülü bloklarına PD-L1 İHK çalışmaları uygulandı. Prognostik öneme sahip olan farklı morfolojik paternler farklı gen füzyonları ile bağlantılı olabileceğinden, bunu aydınlatmayı hedefleyerek, çalışmamızda primer tümörlerin farklı paternleri ayrı ayrı moleküler çalışmaya dahil edildi ve MYB/MYBL1-NFIB gen füzyonu bakıldı. Ayrıca metastatik odaklara da moleküler çalışmalar uygulandı. Sonuç olarak 56 AKK olgunun 12'si MYB/MYBL1-NFIB translokasyonu sergilemekteydi. Füzyon pozitif hastalarda, primer ve uzak metastaz odakları arasında uyumluluk izlendi. Aynı hastada farklı morfolojik paternlerin moleküler profillerinin birbirlerinden farklı olabileceği izlendi. MYB füzyon pozitif AKK olguları anlamlı olarak daha yaşlı idi. AKK olgularında PD-L1 ekspresyonu düşüktü ve pozitifliği yaşlı hastalarda anlamlı olarak daha sıktı.
Özet (Çeviri)
Amini F, PD-L1 expression, molecular alterations and histopathological correlation in salivary gland adenoid cystic carcinomas, Hacettepe University Faculty of Medicine, Pathology Thesis, Ankara, 2021. Adenoid cystic carcinomas (ACC) are one of the most destructive and unpredictable salivary gland tumors. MYB/MYBL1-NFIB translocations have been identified in these tumors. As a powerful diagnostic and prognostic tools, they also show promise as targets of therapy. Recent studies have reported that PD-L1 expression is associated with poor prognosis in many different malignancies, such as melanoma, non-small-cell lung carcinoma and renal-cell carcinoma. In these tumors, programmed death-1 (PD-1) targeted immunotherapies have shown significant clinical responses. There are few studies on PD-L1 expression in salivary gland tumors and research on clinicopathological behavior is ongoing. We thus aimed to investigate MYB/MYBL1-NFIB translocation and immunhistochemical PD-L1 expression status in salivary gland ACC from our archive and describe their clinical and histopathologic features. Fifty-six primary salivary gland ACC cases, 10 distant metastases and 6 lymph node metastasis foci which were diagnosed between 2000-2020 were included in this study. Sections obtained from formalin fixed paraffin embedded blocks have been used and immunohistochemical study for PD-L1 was performed. Since the different morphological features are likely to be associated with different fusion gene partners, different patterns of primary tumors were included in the molecular study separately and MYB/MYBL1-NFIB gene fusion was examined. In addition, molecular studies were applied to metastatic foci. As a result, twelve patients had MYB/MYBL1-NFIB translocations. Compatibility was observed between primary and distant metastasis foci in fusion-positive patients. It was observed that in the same patient, the molecular profiles of different morphological patterns may differ from each other. MYB fusion positive ACC cases were significantly older. PD-L1 expression generally was low and its positivity was significantly more frequent in elderly patients.