Studies on closo-dodecaborate dianion derivatives uses in catalytic reactions
Kloso-dodekaborat dianyon türevlerinin katalitik tepkimelerdeki kullanımları üzerine çalışmalar
  1. Tez No: 688857
  2. Yazar: OĞUZHAN ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKIN AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
İkozahedral bor kümeleri, yüksek simetri, kararlılık ve düşük toksisitelerinden dolayı çok yönlü ve benzersiz bor bileşikleridir. Bu kümeler negatif yüklere sahiptir. Negatif yükün delokalizasyonu nedeniyle, bu bor kümeleri zayıf koordine edici anyonlardır. Ayrıca bu kümelerin tuzları organik çözücüler içinde çözülebilir. Bu bakış açısıyla, tuzlar katalitik aktivite için pozitif yüklü karşı katyon oluşturarak organik sentezlerde kullanılabilir. Bu kümelerin tuzlarındaki metal katyonları için bir diğer deyişle 'çıplak' olarak söz edilebilir. Bu çalışmada, sodyum borhidrürden sübstitüe edilmemiş kloso-dodekaborate dianyon sentezi yapılmıştır. Amino ve okso türevleri sentezlenip, karakterize edilmiştir. Hem periyotlu hem de perklorlu türevleri sentezlenip izole edilmiş ve bakır katyonunun katalitik aktivitesi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bakır aracılı Ullmann eşleşme tepkimelerini ve TEMPO alkol oksidasyon tepkimelerini gerçekleştirmek için bakır için bir ligandın gerekli olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Icosahedral boron clusters are versatile and unique types of boron compounds due to their high symmetry, stability, and low toxicity. These clusters have negative charges. Due to the delocalization of negative charge, these boron clusters are weakly coordinating anions. Moreover, the salts of these clusters could be dissolved in organic solvents. With these in mind, the salts could be used in organic synthesis by making the positively charged counter cation for catalytic activity. That is, in the metal salts of these clusters, metal cations are considered to be 'naked'. In this study, the synthesis of unsubstituted closo-dodecaborate dianion was synthesized from sodium borohydride. Amino and oxo derivatives are synthesized and characterized. Both periodinated and perchlorinated derivatives were also synthesized, isolated and the effects on the catalytic activity of copper cation were studied. It was found that a ligand for copper is necessary to carry out Cu-mediated Ullmann's coupling and Cu-mediated TEMPO alcohol oxidation reactions.