Hemşirelerin iş yükünün işten ayrılma niyetine etkisi: İş doyumu ve örgütsel özdeşleşmenin aracı rolü
The effect of workload on nurses' intention to leave work: The mediating role of work satisfaction and organizational identification
- Tez No: 688869
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGEN ÖZLÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüzde hemşire yetersizliği küresel bir sorun halini almıştır. Hemşirelerin işinden ayrılması bu mevcut hemşire ihtiyacını daha da arttırmaktadır. Hemşirelerin işten ayrılmasını etkileyen birçok faktör vardır. Bu araştırma hemşirelerin iş yükünün işten ayrılma niyetine etkisinde iş doyumu ve örgütsel özdeşleşmenin aracı rolünü incelemek amacı ile yapılmıştır. İlişkisel türdeki bu çalışma, Konya ilinde çalışan 373 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada“Tanımlayıcı Bilgi Formu”,“İş Yükü Ölçeği”,“Minnesota İş Doyumu Ölçeği”,“Örgütsel Özdeşleşme Ölçeği”ve“İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma verileri Kasım 2020-Ocak 2021 tarihleri arasında çevrimiçi yöntem aracılığı toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel analiz, Pearson Korelasyon Analizi ve Yapısal Eşitlik Modeli kullanılmıştır. Pearson Korelasyon Analizi sonucunda hemşirelerin iş yükü puanları ile iş doyumu (r= -0,64) ve örgütsel özdeşleşme (r= -0,17) puanları arasında negatif, işten ayrılma niyeti (r= 0,48) puanları arasında pozitif ilişki bulunmuştur. Ayrıca hemşirelerin işten ayrılma niyeti puanları ile iş doyumu (r= -0.54) ve örgütsel özdeşleşme (r= -0,35) puanları arasında negatif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur. Yapısal eşitlik modeli sonucunda hemşirelerin iş yükünün işten ayrılma niyetini pozitif yönde etkilediği bulunmuştur (β= 0,55). Yapısal eşitlik modeline aracı değişkenler dâhil edildiğinde hemşirelerin iş yükünün iş doyumunu negatif yönde (β= -0,74) ve iş doyumunun işten ayrılma niyetini negatif yönde (β= -0,32) etkilediği görülmüştür. Ayrıca hemşirelerin iş yükünün örgütsel özdeşleşmeyi negatif yönde (β= -0,24), örgütsel özdeşleşme işten ayrılma niyetini negatif yönde (β= -0,24) etkildiği görülmüştür. İş yükünün iş doyumu ve örgütsel özdeşleşme aracılığı ile dolaylı etki katsayısının 0,29 olduğu ve elde edilen aracı etkinin istatistik olarak anlamlı olduğu görülmüştür. Araştırmada hemşirelerin iş yükünün işten ayrılma niyetine etki eden önemli bir faktör olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İş yükünün işten ayrılma niyetine ilişkin varyansın (R²) %31'ini açıkladığı belirlenmiştir. Hemşirelerin iş yükünün işten ayrılma niyetine olan etkisinde iş doyumunun ve örgütsel özdeşleşmenin aracı role sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, nurse shortage has become a global problem. The departure of nurses from their jobs further increases this current need for nurses. There are many factors that affect nurses' leave work. This research was aimed to examine the mediating role of job satisfaction and organizational identification in the effect of nurses' workload on turnover intention. This relational study was carried out with 373 nurses working in the Konya.“Descriptive Information Form”,“Workload Scale”,“Minnesota Job Satisfaction Scale”,“Organizational Identification Scale”and“Intention to Leave Scale”were used in the research. Research data were collected electronically between November 2020 and January 2021. Descriptive statistical analysis, Pearson Correlation Analysis and Structural Equation Model were used in the analysis of the data. As a result of Pearson Correlation Analysis, a negative correlation was found between nurses' workload scores and job satisfaction (r= -0,64) and organizational identification (r= -0,17) scores, and a positive correlation was found between their intention to leave (r= 0.48) scores. In addition, a negative significant relationship was found between the nurses' turnover intention scores and their job satisfaction (r= -0,54) and organizational identification (r= -0,35) scores. At the end of the structural equation model, it was found that nurses' workload positively affected their intention to leave (β= 0,55). When the mediating variables were included in the structural equation model, it was seen that nurses' workload negatively affected job satisfaction (β= -0,74) and job satisfaction negatively affected turnover intention (β= -0,32). In addition, it was observed that the workload of nurses affected organizational identification negatively (β= -0,24) and organizational identification negatively affected intention to leave (β= -0,24). It was observed that the indirect effect coefficient of workload through job satisfaction and organizational identification was 0,29 and the mediation effect obtained was statistically significant. In the study, it was concluded that the workload of nurses is an important factor affecting the intention to leave. It was determined that workload explained 31% of the variance (R²) regarding intention to leave. It has been found that job satisfaction and organizational identification have a mediating role in the effect of nurses' workload on intention to leave work.