Otel işletmelerinde dinamik yetenekler ile hizmet yenilikçiliği ilişkisinde pazarlama inovasyonunun rolü
The role of marketing innovation in the relationship between dynamic capabilities and service innovation in hotel businesses
- Tez No: 688870
- Danışmanlar: PROF. İBRAHİM YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Müşteri ihtiyaçlarındaki değişimler, mevcut ürün veya hizmetleri tehdit edebilir veya yenileri için birtakım fırsatlar oluşturabilir. Bu bağlamda işletmelerin başarılı olabilmeleri kaynak ve yeteneklerini geliştirmeleri ile birlikte müşterilerin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda piyasaya yenilikler getirme yeteneğine bağlıdır. Diğer taraftan rekabetin üstesinden gelinmesi bir takım zorlukları beraberinde getirmektedir. Ancak, yenilikçi pazarlama ve organizasyon girişimleriyle, söz konusu zorlukları yenmek için fırsatlar elde edilebilir. Bu bağlamda yapılan bu araştırma otel işletmelerinde dinamik yeteneklerin hizmet yenilikçiliği üzerindeki etkisinde pazarlama inovasyonun rolünün belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Nedensel tarama modeline göre tasarlanan bu araştırma zincir otel işletmelerinde görev yapan 396 otel yöneticisi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda elde edilen bulgulara göre otel işletmelerinde dinamik yeteneklerin hizmet yenilikçiliği üzerinde pozitif yönlü anlamlı etkilere sahip olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte pazarlama inovasyonu söz konusu etki üzerinde düzenleyici rol üstlenmektedir. Ayrıca pazarlama inovasyonunun dinamik yeteneklerin hizmet yenilikçiliği üzerindeki etkisinde aracı rol üstlendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Changes in customer needs can threaten existing products or services or create a number of opportunities for new one. In this context, the success of enterprises depends on the ability to develop resources and capabilities and to bring innovations to the market in line with the wishes and needs of customers. On the other hand, overcoming the competition brings a number of challenges. However, with innovative marketing and organizational initiatives, opportunities can be achieved to meet these challenges. In this context, this research was conducted to determine the role of marketing innovation in the impact of dynamic capability on service innovation in hotel enterprises. Designed according to the causal screening model, this research was conducted on 396 hotel managers working in chain hotel businesses. According to the findings obtained in this context, dynamic capabilities in hotel enterprises have positively significant effects on service innovation. However, marketing innovation plays a moderator role in this impact. In addition, marketing innovation has been found to play an mediator role in the impact of dynamic capability on service innovation.