The relationship of serum PAD4 levels and the activation of Crohn's disease
Crohn hastalığının aktivasyonu ile serum PAD4 düzeylerinin ilişkisi
- Tez No: 688879
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULBAKİ KUMBASAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş ve amaç: Günümüzde Crohn hastalığı tanısında ve takibinde ileokolonoskopi gibi invazif metodlar kullanılmaktadır. Bizde çalışmamızda birçok inflamatuvar hastalıkta serum düzeylerinde artış saptanan PAD4'ün Crohn hastalığı aktivasyonu ile ilişkisini incelemeyi amaçladık. Method: Çalışmamızda 01/07/2020-01/10/2020 tarihleri arasında Kanuni Sultan Süleyman Eğitim Araştırma Hastanesi gastroenteroloji polikliniğine başvuran, CH tanısı ile takip edilen veya CH ön tanısı ile merkezimize refere edilen aktivite indeksi (Crohn's Disease Activity Index, CDAI) 150 puanın üzerinde olan aktif crohn hastalarını değerlendirilmeye aldık. Standart kriterlere göre doğrulanmış lüminal CH'ı olan tüm hastalar çalışmaya dahil edildi. Aynı gün içinde tam kan sayımı ve biyokimya parametrelerinin çalışılması için kan örnekleri alındı. Kontrol gurubu olarak aynı tarihlerde hastanemiz dahiliye polikliniklerine başvuran benzer yaş gurubunda inflamatuvar, kronik hastalığı veya malignitesi olmayan sağlıklı erişkinler seçildi. Bulgular: PAD-4, albumin, hemoglobin, lenfosit ve MPV CH'ında kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük saptanmıştır (p0,05). PAD-4 seviyeleri arasında hastalık davranışı (p>0,05) ve lokalizasyonu (p>0,05) ile ilgili istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilememiştir. Yeni tanı alan hastalar ve tedavi altındaki gruplar karşılaştırıldığında tedavi alan crohn hastlarında serum PAD-4 seviyeleri daha yüksek saptansa da aralarındaki fark anlamlı değildir (p=0,91). Sonuç: Serum PAD-4 seviyelerinin Crohn hastalarında daha düşük olduğu gözlendi. Montreal sınıflamasına göre hastalık davranışı ve lokalizasyonunu göstermede PAD-4 düzeyleri anlamlı bir değişkenlik göstermedi. Aktivite indekslerine göre saptanan hastalık şiddeti ile PAD-4 düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki saptanamadı. PAD4'ün inflamasyondaki rolü düşünüldüğünde crohn hastalarının serum PAD4 düzeylerinin düşük saptanması crohn patogenezinde ki rolü açısından konunun daha fazla çalışmayla doğrulanmaya ihtiyacı olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The most common methods used in the diagnosis and follow-up of Crohn's patients are invasive methods such as ileocolonoscopy. In our study, we aimed to examine the relationship between the activation of Crohn's disease and PAD4, which has increased serum levels in many inflammatory diseases. Method: This study included, patient with active crohn's disease who applied to the gastroenterology outpatient clinic of Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital between 01/07/2020-01/10/2020, was followed up with the diagnosis of CD, and whose CD activity index (Crohn's Disease Activity Index, CDAI) was above 150 points. All patients with confirmed luminal CD according to standard criteria were included in the study. On the same day, blood samples were taken for the study of complete blood count and biochemistry parameters. As the control group, healthy adults of similar age who applied to the internal medicine outpatient clinics of our hospital without inflammatory, chronic disease or malignancy were selected. Results: PAD-4, albumin, hemoglobin, lymphocyte and MPV were found to be significantly lower than the control group (p0.05). There was no statistically significant difference between PAD-4 levels regarding disease behavior (p>0.05) and localization (p>0.05). When newly diagnosed patients and groups under treatment were compared, serum PAD-4 levels were found to be higher in treated crohn's patients, but the difference between them was not significant (p=0.91). Conclusion: It was observed that serum PAD-4 levels were lower in Crohn's patients. According to the Montreal classification, PAD-4 levels did not show any significant variability in demonstrating disease behavior and localization. There was no significant relationship between the severity of the disease determined by activity indices and PAD-4 levels. Considering the role of PAD4 in inflammation, low serum PAD4 levels in crohn's patients reveal that the subject needs to be confirmed with further studies in terms of its role in crohn's pathogenesis.