Doğal afetlerin mühendislik yapıları üzerindeki etkilerinin yer bilimleri tabanlı disiplinlerarası bir yaklaşımla erken uyarı sistemi tasarımı
Early warning system design with an interdisciplinary approach based on earth sciences on the effects of natural disasters on engineering structures
- Tez No: 688883
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN CÜNEYT ERENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Doğal afetlere genel bir ölçekten bakıldığında insanoğlunun inşa ettiği medeniyete ciddi zararlar verdiği düşünülmektedir. Fakat doğal afetler aslında bir yenilenme doğanın kendi sınırlarını insanoğluna tekrardan hatırlatma biçimidir. Doğal afetler dinamikleri itibari ile meydana geldiği anda insan hayatına ciddi zararlar doğabileceği gibi bazen de dolaylı olarak etkilediği bölge ya da yapılar yoluyla dolaylı zararlara sebebiyet verebilmektedir. Dolaylı olarak verebileceği zararlar arasında doğal afet sonrası afetten etkilenen mühendislik yapılarının sağlık durumlarının etkilenmesi ve bu mühendislik yapılarında afet sonrası meydana gelen değişim sebebiyle insanoğluna olumsuz sonuçlar doğurabilmesidir. Dolaylı etki şeklinde görülen bu durum ciddi can ve mal kayıplarına sebep olabilmektedir. Bu çalışmada doğal afetlerin etkilediği bir mühendislik yapısı olan demiryolunda disiplinlerarası bir çalışma yapılarak Nesnelerin İnterneti ve bulut teknolojisinin kullanıldığı bir erken uyarı sistemi kurulması amaçlanmıştır. Donanım olarak Ardunio sensörlerin kullanıldığı sistem, Bulut Bilişimi olarak Google Drive'dan yararlanılarak çeşitli testlere tabi tutulmuş ve tam otomatik şekilde veri toplama, veri depolama ve veri analiz işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.
Özet (Çeviri)
When viewed from a general scale, natural disasters are thought to cause serious damage to the civilization built by human beings. But natural disasters are actually a form of renewal, a way of reminding human beings of its own limits to nature. Natural disasters can cause serious damage to human life as soon as they occur due to their dynamics, and sometimes they can cause indirect damages through the regions or structures that they indirectly affect. Among the indirect damages it can cause, the health status of the engineering structures affected by the disaster after the natural disaster is affected and the change in these engineering structures after the disaster may cause negative consequences for human beings. This situation, which is seen as an indirect effect, can cause serious loss of life and property. In this study, an interdisciplinary study was conducted on the railway, which is an engineering structure affected by natural disasters. It is aimed to establish an early warning system using the internet of things and cloud technology. The system, in which Arduino sensors are used as hardware, has also been subjected to various tests by using Google Drive as cloud computing technology and can perform data collection, data storage and data analysis in a fully automatic manner.