Olumsuz çocukluk çağı yaşantılarının erişkinlik dönemindeki kronik hastalıklarla ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship of adverse childhood experiences and chronic diseases in adult period
- Tez No: 688894
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELAHAT AKDENİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Amaç: Bu çalışma ile Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Polikliniğine başvuran, çalışmaya katılmayı kabul eden ve onam veren 18-65 yaş arası hastaların, olumsuz çocukluk çağı yaşantıları ile erişkinlik dönemindeki kronik hastalıkları arasındaki ilişkiyi belirlemek amaçlanmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel olarak tasarlanan araştırmamız, anket yoluyla yüz yüze görüşülerek yapılmıştır. Çalışmaya katılan bireylere sosyo-demografik özelliklerini, evlilik ve ebeveynlik süreçlerini, ebeveyn/bakıcı ilişkilerini, aile ortamlarını, aile içi şiddet durumlarını, ihmale ve istimara uğrama sıklıklarını, yaşadıkları toplumsal şiddeti değerlendiren ACE-IQ anketi ve katılımcıların varsa kronik hastalıklarını öğrenmek amacıyla yapılan kronik hastalıklar anketi yapılmıştır. OÇY ve kronik hastalıklar ilişkisinin incelenmesi amacıyla ikili gruplarda bağımsız örneklem t testi analizi, üç ve üzerindeki gruplarda ise varyans (ANOVA) analizi uygulanmıştır. Varyans analizi sonucunda farklı olarak belirlenen grupların belirlenmesi için Sidak ikili kıyaslama testi yapılmıştır. Çalışmada hasta özeliklerinin hasta ve kontrol grubuna göre incelenmesinde t testi analizi, Varyans analizi ve Ki-kare analizi yapılmıştır. Çalışmada ACE travma hasta gruplarına göre ve hastalık durumlarına göre incelenmesinde Ki-kare analizi yapılmıştır. Verilerin analiziyle ilgili tanımlayıcı istatistikler frekans, yüzde, ortalama, standart sapma değerleri ile sunulmuştur. Çalışmada 0,05'den küçük p değerleri istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Analizler SPSS 25.0 paket programı ile yapılmıştır. Bulgular: Araştırmadaki toplam katılımcı sayısı 300 kişidir ve katılımcıların %52,3'ü erkeklerden, %47,7'si kadınlardan oluşmaktadır. Toplam katılımcıların %50'sinde kronik hastalıklardan en az biri bulunmakta, %50 katılımcıda hiç kronik hastalık bulunmamaktadır. Kronik hastalığı olan katılımcılarda en sık görülen hastalık %26,9 ile DM'dir. Kronik hastalığı olan katılımcılarda en sık görülen hastalık grubu, %42,5 ile endokrin hastalıklardır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the relationship between the negative childhood experiences and chronic diseases in adulthood of patients aged 18-65 years who applied to the Akdeniz University Faculty of Medicine, Department of Family Medicine Outpatient Clinic, agreed to participate in the study and gave consent. Methods: Our research, which was designed as descriptive and cross-sectional, was conducted by face-to-face interviews through a questionnaire. The ACE-IQ questionnaire, which evaluates the social violence, socio-demographic characteristics, marriage and parenting processes, parent/caregiver relationships, family environments, domestic violence situations, frequency of neglect and abuse, they experienced, and the chronic diseases questionnaire, which was conducted to learn about the chronic diseases of the participants, if any, were administered to the individuals participating in the study. In order to examine the relationship between ACEs and chronic diseases, independent sample t-test analysis was applied in paired groups and analysis of variance (ANOVA) was applied in groups of three or more. Sidak paired comparison test was used to determine the groups that were determined as different as a result of variance analysis. In the study, t-test analysis, analysis of variance, and chi-square statistics were used to examine patient characteristics according to patient and control groups. In the study, Chi-square statistics were used to examine ACE trauma patient groups and disease states. Descriptive statistics related to the analysis of the data are presented with frequency, percentage, mean and standard deviation values. P values less than 0.05 were considered statistically significant in the study. Analyzes were made with SPSS 25.0 package program. Findings: The total number of participants in the study is 300 people and 52.3% of the participants are men and 47.7% are women. Half of the total participants have at least one chronic disease, 50% of the participants do not have any chronic diseases. The most common disease in participants with chronic disease is DM with a rate of 26.9%. The most common disease group in participants with chronic diseases is endocrine diseases with 42.5%.