An architectural literary analysis: Socio-spatial influences of department stores in Zola's novel The Ladies Paradise
Mimari yazınsal çözümleme: Çok katlı mağazaların Zola'nın The Ladies Paradies (Kadın Cenneti) romanındaki sosyo-mekansal etkileri
  1. Tez No: 688898
  2. Yazar: LAYAL A. A. ALSAHLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP TUNA ULTAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Mimari mekânsal ipuçları edebiyat için oldukça önemlidir, ancak mimarlık kuramına ya da söylemlerine ne ölçüde dahil edildikleri sınırlıdır. Émile Zola'nın The Ladies' Paradise (Kadın Cenneti) (1883) adlı romanını bir örneklem alan çalışması olarak kullanan bu çalışmanın amacı, büyük mağazaların sosyo-mekansal etkilerini inceleyerek mimarlık ve edebiyat arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaktır. The Ladies' Paradise romanı, mimarlık ve edebiyat arasındaki karşılıklı ilişkiyi betimlemek için seçilmiştir; çünkü romanda tasvir edilen edebi alan anlatıyı yönetmekte, böylece mimari yazınsal mekânların kullanımıyla anlatıyı öne çıkarmaktadır. Bu amaçla, nitel araştırma yöntemleri kapsamında özellikle mimari yazınsal çözümleme kullanılmış; roman, büyük mağazanın mimari mekânı ile ilişkili olarak kamusal alan, kapitalizm ve cinsiyet konuları çerçevesinde incelenmiştir. The Ladies' Paradies romanında yer alan anlatıda, mimari referanslar hakimdir; böylelikle kamusal alan, mimarlık ve kapitalizm, mimarlık ve cinsiyet gibi sosyo-mekansal konuların tartışılmasına kolaylıkla zemin sağlamaktadır. Bu nedenle tez, mimarlık ve edebiyatın disiplinlerarası ilişkisinin, mimarlık kuramında yer alan sosyo-mekansal konuları anlamak için etkinliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Architectural spatial cues are crucial to literature, but the extent to which they are incorporated in architectural theory discourse is limited. The aim of this study is to reveal the correlation between architecture and literature through analyzing the socio-spatial influences of department stores, which is accomplished by using Émile Zola's novel, The Ladies' Paradise (1883), as a case study. This novel was selected to illustrate the interrelatedness between architecture and literature because the literary space portrayed within The Ladies' Paradise governs the narrative; thus, bringing the narrative forward through the use of architectural literary spaces. The study was achieved by the use of qualitative research methods, of them being, architectural literary analysis. The novel was analyzed within the parameters of the study of that being distinguishing the public space, capitalism, and gender in relation to the architectural space of the department store within the scope of The Ladies' Paradise. The storyline within The Ladies' Paradise is dominated with exerts of architectural references thus revealing that public space, capitalism, and gender is correlated with architecture. Therefore, the study demonstrates the effectiveness of the interdisciplinary perspective of architecture and literature in order to comprehend several issues in architectural theory.