Enhancing the resolution of multimode fiber based spectrometers
Çok modlu fiber tabanlı spektrometrelerin çözünürlüğünün artırılması
  1. Tez No: 688899
  2. Yazar: SIDDIK SÜLEYMAN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Saçılım tabanlı spektrometreler, son teknoloji kırınım ızgarası temelli spektrometrelerin sahip olduğu çözme gücüne erişebilmektedirler. Bu tip spektrometrelerin sunduğu yüksek çözünürlükler karmaşık spektral-uzaysal eşleştirmeye dayanmaktadır. Çok modlu fiberler ışığın saçılımından dolayı oluşan kayıpları azaltırlar ve spektral bilgiyi uzaysal konuma eşleştirmede de kullanılabilirler. Çok modlu fiber tabanlı spektrometrelerin çözünürlükleri daha uzun fiberler kullanılarak artırılabilir fakat bu durum onları çevresel değişimlere karşı daha duyarlı hale getirir. Bu tez çalışması fiber parametrelerini değiştirmeden spektral çözünürlüğü artırmaya yarayan dalgaönü şekillendirme tabanlı yeni teknikler sunmaktadır. Sunulan metotlar çok modlu fiber tabanlı bir spektrometrenin spektral çözünürlüğünü yaklaşık iki kat artırıp 5 pm değerine kadar gelişerek telekom dalgaboylarında rekor seviyede çözünürlük sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Speckle-based spectrometers are shown to reach resolving powers that exceed the state-of-the-art grating spectrometers. These spectrometers offer high-resolution by relying on a complex spectral to spatial mapping. Multimode fibers (MMFs) reduce losses that occur from scattering of light and can also provide spectral to spatial mapping. The resolution of a MMF based spectrometer can be increased using longer fibers that in return makes them susceptible to environmental changes. This study introduces techniques based on wavefront shaping (WFS) to enhance the spectral resolution without changing the fiber parameters. The methods introduced here manage to enhance the spectral resolution of a MMF based spectrometer by nearly twice and demonstrate down to 5 pm resolution reaching a record resolution in the telecom range.