İnsan kaynakları yönetimi uygulamalarının çalışanlar tarafından algılanışının örgüte bağlılıkları üzerindeki etkisi: Otomotiv sektöründe bir işletme örneği
The impact of perception of human resources management practices on their organizational commitment: A business case in the automotive sector
  1. Tez No: 688928
  2. Yazar: BERKAY AKSU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL İBRAHİM ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışmasında, çalışanların insan kaynakları yönetimi uygulamalarına yönelik algılarının örgüte olan bağlılıklarına etkisi incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde insan kaynakları yönetimi kavramı incelenmiştir. İkinci bölümde; örgütsel bağlılık kavramı ve insan kaynakları yönetimi uygulamalarına olan etkilerinden bazıları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise insan kaynakları yönetimi uygulamalarının şirket çalışanları tarafından algılanışın örgüte olan etkilerine yönelik bir araştırma yapılmıştır. Araştırma Otomotiv sektöründe faaliyet gösteren kurumsal bir firmanın İstanbul'da bulunan yedek parça deposunda görev yapan çalışanlar üzerinde gerçekleştirilmiştir. İşletmeye yapılan anket sonucu toplanan veriler SPSS paket programıyla analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, İşletmenin çalışanları tarafından algılanan insan kaynakları uygulamaları ile çalışanların örgüte olan bağlılıkları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of employees' perceptions of human resource management practices on their commitment to the organization is examined. In the first part of the study, the concept of human resources management is examined. In the second part; The concept of organizational commitment and some of its effects on human resource management practices are discussed. In the third part, a research has been made on the effects of the perception of company employees about human resources management practices on the organization. The research was conducted on employees working in the spare parts warehouse of a corporate company operating in the automotive sector in İstanbul. The data collected as a result of the survey conducted to the company were analyzed with the SPSS package program. According to the results, a positive significant relationship was found between the human resources practices perceived by the employees of the company and their commitment to the organization.