Maclura pomifera bitkisinden elde edilen osajin maddesinin ratlarda çekal ligasyon-punksiyon yöntemi ile indüklenen sepsis modeli üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the Effects of Osajin Substance Isolated from Maclura pomifera Plant on Cecal Ligation-Puncture Induced Sepsis Model at Rats
- Tez No: 688943
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT BÜNYAMİ HALICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Oksidatif stresin sepsisle ilişkili organların hasarına karıştığı tespit edilmiştir. Dolayısıyla, oksidatif stresi hedef almak, sepsis yönetiminde umut verici bir tedavi sağlayabilir. Son çalışmalar, Maclura pomifera'nın flavonoidler gibi antioksidanlar ve anti-enflamatuar ajanlar içerdiğini göstermiştir. Bu çalışmada, Maclura pomifera'dan izole edilen osajin (OSJ) flavonoidinin erkek ratlarda sepsis ile oluşturulan karaciğer hasarı üzerine etkileri incelenmiştir. Materyal ve Metot: OSJ, kromatografik yöntemler kullanılarak Maclura pomifera'nın meyvesinden ayrıştırıldı ve saflaştırıldı. Çekal ligasyon-punksiyon (CLP) tekniği uygulanarak ratlarda sepsis oluşturuldu. Bu deneyde kullanılan toplam 30 sağlıklı erkek Sprague Dawley rat 5 gruba ayrıldı. Sham grubu, sepsis grubu, OSJ 150 grubu, OSJ 300 grubu ve referans (REF) grubu. Oksidatif stresi tespit etmek için karaciğer dokusunda lipid peroksidasyonu (LPO), glutatyon (GSH), süperoksit dismutaz (SOD) ve katalaz (KAT) parametreleri ölçüldü. Dokularda oluşan hasarı gözlemlemek için histopatolojik incelemeler yapıldı. İnflamasyon ve programlanmış hücre ölümünü (Apoptoz) değerlendirmek için immühistokimyasal olarak karaciğer dokusunda interlökin-33 (IL-33) ve kaspaz-3 ekspresyonları değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Oxidative stress has been found to be implicated in sepsis-related organs damage. Consequently, targeting the oxidative stress may provide a promising therapy in sepsis management. Recent studies have shown that Maclura pomifera contains antioxidants and anti-inflammatory agents such as flavonoids. This study aimed to examine the impact of flavonoid osajin (OSJ) isolated from Maclura pomifera on liver damage induced by sepsis in male rats Material and method: OSJ was separated and purified from fruits of Maclura pomifera using chromatographic methods. Sepsis was induced in rats by applying cecal ligation and puncture (CLP) technique. A total of 30 healthy male Sprague Dawley rats used in this experiment were divided into 5 groups. Sham group, sepsis group, OSJ 150 group, OSJ 300 group, and reference (REF) group. To determine oxidative stress, lipid peroxidation (LPO), glutathione (GSH), superoxide dismutase (SOD) and catalase (CAT) were measured in hepatic tissue. Histopathological examinations were performed to observe the damage in the tissues. The expressions of interleukin-33 (IL-33) and caspase-3 were immunohistochemically detected in liver tissue to evaluate the inflammation and programmed cell death (Apoptosis).