Koroner arter by-pass grefti olarak kullanılan sol internal mammarian arterin postoperatif açıklığının değerlendirilmesinde renkli doppler dupleks ultrasonografi bulgularıyla koroner anjiografi sonuçlarının karşılaştırılması
Comparision of color duplex doppler ultrasonography findings and coronary angiography results in the evaluation of postoperative patency of the left internal mammarian artery used as a coronary artery by-pass graft
- Tez No: 688964
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN CUMHUR, DR. TÜLAY YÜKSEL ÖLÇER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Sol internal mammarian arter (LIMA), günümüz pratiğinde sol ön inen arter (LAD) için tercih edilen grefttir. Bu çalışma, renkli dupleks Doppler ultrasonografinin LIMA greft açıklığının değerlendirilmesindeki rolünü belirlemek amacıyla planlandı. LIMA-LAD anastomozlu 30 hasta çalışmaya alındı. Ultrasonografik inceleme sol supraklaviküler yaklaşımla yapıldı. Teknik nedenlerle 27 hastada renkli dupleks doppler ultrasonografi ile sol internal mammarian arter akımı ölçülebildi. Bu hastalara takip eden hafta koroner anjiyografi yapıldı. Pik sistolik hız, sistolik/diyastolik hız oranı, pulsatilite indeksi ve rezistivite indeksi anlamlı greft darlığı olan hastalarda daha yüksekti (p0,05). Testin anlamlı darlığı saptama duyarlılığı %95, özgüllüğü %83,3, negatif öngörü değeri %95 ve pozitif öngörü değeri %71,4 idi. Sonuç olarak, renkli dupleks Doppler ultrasonografi, koroner anjiyografi için yönlendirilecek hastaları tespit etmek için diğer invaziv olmayan testlerle birlikte kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Summary: Left internal mammarian artery (LIMA) is the preferred graft for left anterior descending artery (LAD) in today's practice. This study was planned to determine the role of color duplex Doppler ultrasonography on evaluation of LIMA graft patency. Thirty patients with LIMA-LAD anasto- moses were enrolled in the study. Ultrasonographic examination was done by left supraclavicular approach. Left internal mammarian artery flow could be measured by color duplex doppler ultrasonography in 27 patients because of technical reasons. Coronary angiography was performed in these patients in the following week. Peak systolic velocity, systolic/dias- tolic velocity ratio, pulsatility index and resistance index were higher in patients with significant graft stenosis (p0,05). The sensitivity of the test to detect significant stenosis was 95%, specificity was 83,3%, negative predictive value was 95%, and positive predictive value was 71,4%. As a result, color duplex Doppler ultrasonography can be used with other non-invasive tests to detect patients to be guided for coronary angiography.